Varoluş Dergisi

NOWHERE: MEHMET SİNAN KURAN

Anna Laudel. Beyoğlu, Gümüşsuyu’nda bulunan, harika eserlere ev sahipliği yapan bir Alman menşeili galeri. Birçok sanatçının eşsiz eserlerinin bizlere sunulmasına aracılık eden galeri, Mehmet Sinan Kuran’ın “Hiç Bir Yer (No where, now here)” isimli sergisine de 4 Aralık 2022 tarihine kadar ev sahipliği yapıyor.

Mehmet Sinan Kuran…

Nasıl tanıtsam, nasıl tanımlasam? Etiketten uzak, insana yakın, hayatın içinden, ta derininden, sevgiden gelmiş, hayatı, hayattaki her duyguyu iliklerine kadar deneyimlemiş, nihayetinde sevgiyi hayatının merkezine yerleştirmiş harika bir ressam.

Bence ressamdan da öte. Onu bu öte’ki yapansa resimlerinden ziyade fikirleri, zikirleri, davranış biçimleri ve hayat felsefesi.

Ben Reiki Okulu’nda eğitim almış bir Reiki Öğretmeniyim. Gerçek bir Reiki Öğretmeni olmak hayata, insanın kendisine ve yetiştireceği öğrencilere karşı sorumluluk gerektirir. Bu sorumluluğu tam olarak gerçekleştirebilmek için de okulun kurucusu İsmail Bülbül bizlere Reiki eğitiminin yanı sıra hayat dersleri de verir. Bu derslerin de öyle kitabı, defteri yoktur, çünkü bilgiler zihne değil kalbe gönderilir. Sınavı ise hayatı yaşayarak deneyimle verilir. Hz. Mevlana temellidir. Özü aşktır, sevgidir.

Ben de kendini bilme yolunda bir hakikat yolcusu olarak öyle böyle birçok bilgi, tecrübe edindim. Kendisinin haberi yoktur belki ama eğiticilerimin bir kısmı da Mehmet Sinan Kuran’ın paylaştığı deneyimleri ve benimkine çok benzeyen düşünceleridir. Okuyunca ve resimlerine bakınca siz de anlarsınız hepsi suretten uzak gerçektir. Gerçek deneyimler ise yaşamın en iyi öğretmenleridir.

Hayatta varılacak hakikat tektir, gidilecek yollar yüzlercedir. Bazısınınki düz, bazısının çetrefilli, bazısının engebelidir. Düşe kalka baya bir ilerlediğimi düşünürken, yolum instagram da Mehmet Sinan Kuran’ın ki ile kesişti. Kendisi gitmiş de dönüyor tabii:)

O giderken, dönerken bir sürü şey yaşamış. Yanına yaklaşmaya korktuğumuz hayatın sınırlarını, aman benden uzak olsun dediğimiz uç duyguları en derinine kadar yaşamış, onları iliklerine kadar deneyimlemiş, sindirmiş. Kin, nefret, öfke gibi duyguları posa olarak atmış, sevgi, merhamet, birlik, beraberlik gibi duyguları benliğine katmış. Şimdi de onları eserleri ve sohbetleri aracılığı ile seve seve bizlerle paylaşıyor. Beni iten şey de kendisinin bu hayat deneyimleri, deneyimlerini ise seve seve paylaşması oldu zaten.

Böyle anlatsam da aslında kendisi ile yüz yüze hiç tanışmamıştım. Ta ki kızımla sergisine gidene kadar. O gün galerinin kapısından kızımla girdiğimizde bizi özellikle kızımı bir karşılaması var, sanırsınız kırk yıldır tanışıyoruz. Gidin derim:) Tek şey hissediyorsunuz, resimlerindeki renkler gibi sıcaklık ve samimiyet…

Resimleri anlatmaya pek gerek yok bence. Herkesin bilinçaltı farklı olduğu için herkes baktıkça farklı şey görecek, farklı duygu hissedecek.

Ama şunu diyebilirim, hepsi birbirine benziyor gibi ama hepsi içinde çok farklı birçok alem barındırıyor, tıpkı bizler gibi:))) Benim favorim ise aşağıdaki resim. Merkeze ve sınırlara dikkat.

Anlatarak olmaz bazı şeyler, yaşanması gerekir. Gidilmesi ısrarla tavsiye edilir. Biz sergiye katılmaktan, kendisi ile şahsen tanışmaktan, resimlerine bakmaktan, fikirlerine hayran kalmaktan çok keyif aldık. Kendisi kızım İpek’ in şahsına münhasır hediyesini kabul edip, standında sergileme inceliği gösterdi. Sayesinde bir ressam yetişiyor, teşekkür ederiz…

Çok uzatmayayım, harika bir sergi, harika bir insan. Gitmenizi, tanışmanızı tavsiye ederim. Hayata bir de onun penceresinden bakın derim.

Bakalım siz neler göreceksiniz?

Emine NALÇACI MAVİŞ

Emine Nalçacı Maviş

4.10.1984 Ankara doğumlu. Lisans/Yüksek Lisans dahil tüm eğitimlerini Ankara'da aldı. Çocuk diş hekimi oldu. Ankara, Sinop, Düzce’de çalıştı. Evlendi. İstanbul’a geldi. Bilincine ışık yakarak, hayata bakışını, böylece hayatını değiştiren Reiki Hocası İsmail Bülbül ile tanıştı. Şu an Reiki 3b öğretmeni oldu. Reiki’yi bilime katmalıyım isteği ile Yeditepe Üniversitesi Fizyoloji bölümünde doktoraya başladı. Böylece bir kez daha insanın mükemmel yaratıldığına şahit oldu. Reiki Okulu’nda öğrendiği öğretilerin soyutluğunun doktora bilgilerinin somutluğu ile desteklendiğini görünce yürüdüğü yolun doğruluğundan emin oldu. Düşüp kalkmalarından sonra o yolda koştuğunu hissediyor. Dönüp duruyor bakalım. Allah sonunu hayır etsin. Bu arada bir kızı, bir oğlu oldu. Onlar ve yaşadığı hayat sayesinde sevgiyi, sabrı, merhameti ve tüm güzellikleri hayatına katmaya çalışıyor. 2022 sonu itibarıyla Usui Reiki Grandmaster 5&6.Aşama olmuştur.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler