Varoluş Dergisi

KARMA NEDİR VE NASIL ÇÖZÜLÜR?

Hindular şimdiki yaşamda deneyimlenen olayların geçmiş yaşamların bir yansıması olduğuna inanıyor. Bu inanışı savunanlara göre; bir insan geçmişte ne yapmışsa, gelecekte onun sonuçlarıyla karşılaşacaktır. Yani iyilikten iyilik, kötülükten de kötülük çıkacaktır. Dolayısıyla insanın bugünkü durumu ve yaşadıkları, geçmişinin net bir sonucudur.

Bu gizemli kelimeyi son günlerde ne kadar sık duyuyoruz, değil mi?

“Bunlar hep geçmişteki bir karmanın sonucu!” ya da “Sana karma temizliği yapılmadan istenilen sonuca ulaşmak zor!” gibi birçok kalıp söyleyişi buna örnek verebiliriz. Neredeyse tüm spiritüel çalışmalarda, kitaplarda ve görsel yayınlarda sürekli duyuyoruz ama tam olarak nedir bu “KARMA”  anlatan çok kimse yok…

Dünya üzerinde yaşayan insanların %21’i “Reenkarnasyon’’a (canlıların birden fazla hayat yaşaması felsefesine) inanıyor. ‘Reenkarnasyon’ aslında bir Hindu inanışı ve temel olarak yine o topraklardan kaynaklanan Karma felsefesi de; tamamen bir “sebep-sonuç kanunu” olarak biliniyor. Hindular şimdiki yaşamda deneyimlenen olayların geçmiş yaşamların bir yansıması olduğuna inanıyor. Bu inanışı savunanlara göre; bir insan geçmişte ne yapmışsa, gelecekte onun sonuçlarıyla karşılaşacaktır. Yani iyilikten iyilik, kötülükten  de kötülük çıkacaktır. Dolayısıyla insanın bugünkü durumu ve yaşadıkları, geçmişinin net bir sonucudur. Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda ve herhangi bir şekilde yaptığımız her eylem, bir gün muhakkak bize geri dönecektir.

Aslında ‘Reenkarnasyon’ inanışı;  dinimiz İslam ya da Hristiyanlık gibi yeryüzündeki büyük temel dinlerin tamamı tarafından kesinlikle reddediliyor. Buna rağmen ABD’de son yıllarda yapılan bir araştırma; ülkede yaşayan Hristiyanlar arasında bile yaklaşık  %25’lik kesimin yeniden doğuşa inandığını gösterdi.

‘Reenkarnasyon’ inanışı bizim dinimizce kabul görmese de; aslında dinimiz Karma felsefesini tek yaşamla sınırlı olarak tamamen içinde barındırıyor. “Ne ekersen onu biçersin.” ya da “İyilik yapan iyilik bulur.” deyişlerimiz ve peygamberimizin, “İnsan ayıpladığını yaşamadan ölmez.” Hadis-i Şerifi de yine aynı şeyleri söylüyor. İslam’da kötü karma yaratılmasının karşılığı; kul hakkı yenilmesi oluyor ve bu da günahların en büyüğü. Kutsal kitabımıza göre “Kul hakkı” yüce Yaradan’ın en önem verdiği konuların başında geliyor ve Kuran’da Allah bir çok ayette bu konuyla ilgili uyarılar yapıyor. Bunun  dışındaki tüm günahların da affedilebileceği müjdeleniyor.

Peki ister reenkarnasyona inanalım ister inanmayalım; bilerek ya da farkında olmadan olumsuz bir karma yarattıysak sonrasında bunu nasıl çözeceğiz?

Karmayı çözen en önemli şey yaptığımız hatanın/kötülüğün farkına varmak, duyulan pişmanlık(dinimizde tövbe etmek) ve sonrasında da o kişiyi; eğer bulabiliyorsak bulup bizzat kendisinden af dilemek ve ona reddedemeyeceği bir iyilik yapmak. (Dinimizde helalleşmek) Yapılan yanlışın telafisi çözümün de en önemli kısmını oluşturuyor. Eğer bu hatayı telafi edemiyorsak, örneğin o kişi ölmüşse ve yeryüzünde de hiçbir akrabası kalmamışsa ya da her türlü af ve yardımı da kesin reddediyorsa; yine onun adına insanlığa bir iyilik yapmak da hafifletici olacaktır.

Son bir hatırlatma: 6. Işık seviyesine ulaşan (insiye edilen) bir Reiki Grand Master Karma temizliği çalışması yapabiliyor ve bu kutsal şifa enerjisi astral bedene yönlendirilerek; bugüne kadar orada taşınmış tüm olumsuzluklar, kişiyi rahatsız eden tıkanıklıklar temizlenebiliyor. Sonuçta geçmişten gelen blokajlar bu şekilde şifalanabiliyor.

Karma yaratmak; insanın yaratılış felsefesine ve tüm yeryüzü dinlerine aykırı ve de çözümü zor. Madem öyle, bilerek ve isteyerek ASLA kul hakkı yemeyelim. Kimsenin hakkını almayalım. Bilmeden ya da bilerek zarar verdiğimizi fark ettiğimiz anda ise hemen bunu telafi etmeye çalışalım; aksi takdirde gelecekteki torunlarımıza kadar taşınabilecek olumsuzlukların tek sorumlusu biz olabiliriz.

 

Hakan Özsoy

1970 doğumlu Hakan Özsoy ITÜ'yü Elektronik Mühendisi olarak tamamladıktan sonra, Virginia'da 2 sene İşletme Master'ı yaptı. Ülkesine döndükten sonra çalışmaya başladığı finans sektöründe üst düzey yönetici olarak görevine devam etmektedir. Ruhsal ve kişisel gelişim çalışmalarıyla 2011 yılından beri ilgilenmekte olan Hakan Özsoy; 2012 yılında Reiki’ye İsmail Bülbül Hoca vasıtasıyla inisiye olmuştur. 2016 yılı Haziran ayında Reiki Işık Seviyelerinden 5. ve 6. Seviyeleri tamamlamış ve Reiki’yi gündelik hayatının bir parçası yaparak; çalışmalarını sürdürmektedir. Reiki dışında uluslararası ‘EFT Master Practitioner’ sertifikasına sahiptir ve 2013 yılında NEPAL’de Vipassana Meditation Okulunu başarıyla tamamlamıştır.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler