Varoluş Dergisi

İFADE DEĞİŞİNCE HAYAT DEĞİŞİR

Padişahın biri, rüyasında tüm dişlerinin döküldüğünü görür. Padişah, rüyasını yorumlatmak üzere derhal saray tabircilerini huzuruna çağırtır. Rüyasını anlattıktan sonra tabircibaşına rüyasının neye işaret olduğunu sorar. Tâbircibaşı hiç düşünmeden:

“‒Maalesef şerdir padişahım!” der ve sözlerine şöyle devam eder:

“–Uzun yaşayacaksınız; ama ne yazık ki yaşadığınız müddet içinde bütün yakınlarınızın birer birer öldüğünü ve sizi yalnız bıraktıklarını göreceksiniz.”

Tâbircibaşının bu yorumu, padişahı çok rahatsız eder. Adeta kükreyerek:

“‒Tez atın şunu zindana, felaket tellalı olmak neymiş öğrensin!”

Muhâfızlar, tabircibaşıyı yaka paça götürüp zindana atarlar.

Padişah, bu kez huzurundaki diğer bir tabirciye dönerek:

“‒Sen söyle bakalım, rüyamın tabiri nedir, hayır mıdır, şer midir?” der. Tabirci,

“Hayırdır padişahım, hayırdır!” der. “Bu rüya, bütün yakınlarınızdan daha uzun yaşayacağınızı ve daha nice seneler ülkenizi idare edeceğinizi gösterir.”

Bu habere çok sevinen padişah, tabirciye iki kese altın verir. Olup biteni başından beri izleyenler ise, şaşkınlıkla tabirciye sorarlar:

“Aslında sen de diğer tabircibaşı da aynı şeyi söylediniz. Padişah neden onu cezalandırdı da seni mükafatlandırdı?”

Tabirci tebessüm eder ve “Elbette aynı şeyi söyledik, fakat insanın ne söylediğinden ziyade nasıl söylediği daha mühimdir. Bende söylemimi değiştirdim” der ve hikaye biter.

Tam da bu hikayeyi okuduğum zamanlarda, kızımla bir müzeye gitmiştim. Müze girişinde de şöyle yazıyordu. “Müze giriş ücretimiz 100 TL, Türk vatandaşlarına %20 indirim uygulanır.” Aa dedim, aynı padişahın hikayesi. Tabelada şöyle de yazabilirdi mesela: “Müze girişimiz 80 TL, turistlere %20 ek ücret uygulanır”. İki ifadenin yarattığı farklı hisleri algıladınız mı siz de? İlki bende milliyetçi hisler uyandırırken, ikincisi kazıklama hissi uyandırdı…

Anlam aynı, ifade farklı, ifadeye tepki olarak uyanan hisler apayrı…. Sonra mananın değil, söylemin ne kadar önemli olduğunu anladım, kendi kendime bir ders çıkardım ve bu ifade değişikliğini hayatıma sokmaya karar verdim.

Mesleğim hekimlik. Önce kararıma işimden başlayayım dedim. Randevusuz gelen hastalara, randevusuz olduğun için bakamam yerine, randevu alıp gelin bakayım dedim, hasta var içeriye girmeyin yerine, hasta çıkınca içeriye girin dedim, ağzınızı açmayın yerine ağzınızı kapalı tutun dedim, dişlerinizi fırçalamıyorsunuz iyi fırçalayın demek yerine, dişlerinizi fırçalama tekniğini düzeltin ve sıklığını artırın dedim.

Kısacası negatifi bırakıp pozitife döndüm. Ben dönünce hem bendeki ve hastadaki hisler de olumluya döndü. Hisler olumlu olunca, çatışma yaratan negatiflikler ortadan kalktı. İletişim düzeldi, çatışmayla boşa harcanan enerji ve özellikle zaman bana kaldı. Evimde de aynı durumu devam ettirdim. Sonuç harika tavsiye ederim…

Negatif söylemler niyeti iyi bile olsa zihinde reddedilme, aşağılanma, değersizlik hislerine sebep olabiliyor. Birisi size yapma dediğinde söyleyen gayet masum bile olsa inadına tersini yaptığınız olmuştur değil mi? Temel aynı…

Çok uzatmadan ben pozitif yaratımın çok faydasını gördüm ve görmeye devam ediyorum. İkili ilişkileri sıkıntıya sokan, tartışmalara sebep olan düşük frekanslı duyguları ortadan kaldırmanın çok basit bir yolu. E tabi egoyu da….

Zaten istediğimiz de bu değil mi?

Emine NALÇACI MAVİŞ

Emine Nalçacı Maviş

4.10.1984 Ankara doğumlu. Lisans/Yüksek Lisans dahil tüm eğitimlerini Ankara'da aldı. Çocuk diş hekimi oldu. Ankara, Sinop, Düzce’de çalıştı. Evlendi. İstanbul’a geldi. Bilincine ışık yakarak, hayata bakışını, böylece hayatını değiştiren Reiki Hocası İsmail Bülbül ile tanıştı. Şu an Reiki 3b öğretmeni oldu. Reiki’yi bilime katmalıyım isteği ile Yeditepe Üniversitesi Fizyoloji bölümünde doktoraya başladı. Böylece bir kez daha insanın mükemmel yaratıldığına şahit oldu. Reiki Okulu’nda öğrendiği öğretilerin soyutluğunun doktora bilgilerinin somutluğu ile desteklendiğini görünce yürüdüğü yolun doğruluğundan emin oldu. Düşüp kalkmalarından sonra o yolda koştuğunu hissediyor. Dönüp duruyor bakalım. Allah sonunu hayır etsin. Bu arada bir kızı, bir oğlu oldu. Onlar ve yaşadığı hayat sayesinde sevgiyi, sabrı, merhameti ve tüm güzellikleri hayatına katmaya çalışıyor. 2022 sonu itibarıyla Usui Reiki Grandmaster 5&6.Aşama olmuştur.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler