Varoluş Dergisi

ATEŞKES

Sana kendini tanımla desem, hangi sözcükleri kullanırsın sevgili okur? Tanımlama yaparken kendini eleştirir misin yoksa destekler misin?

Peki ya hayat hikayenden bahset biraz desem? Bana bunu anlatmaya çalışırken hangi sözcükleri seçersin?

“… eh işte en sonunda evlendim ama ne bileyim olmasa da olurmuş sanki.”

“… bu kadar mutsuz olacağımı bilseydim bu okulu kazanmak için kendimi bu kadar heba etmezdim.”

“… aslında hayatımda her şey yolunda gibi ama her zaman inceden bir kaygı var içimde.”

hikayenin sonunu bu minvalde bitirdiysen anlattıktan sonra kendini daha da yorgun, kırgın hissetmiş olabilirsin.

Seçtiğin sözcükler senin kimliğini ve hayatını belirler. Tüm kadim öğretiler sözün gücünü anlatır en eski zamanlardan beri. Sadece söylediğimiz ya da yazdığımız değil düşündüğümüz sözcükler bizi etkiler. Olumlu ya da olumsuz olması da sana kalmış artık canım okur.

Eğer ki kendine ve hayata dair kısıtlayıcı düşüncelerin varsa kısıtlanmış hissedersin, bir süre sonra bu hissi destekleyecek bir ortam oluşmaya başlar çevrende ve akabinde gerçekten de kısıtlanmış bir ortamda yaşamaya başlarsın. Ve bu kısır döngü birçok konuda peşini bırakmaz.

Şimdi durduk yere neden deştin bunları diye sorarsan eğer sevgili okur; farkına varman için bahsettim,

  • Kendine sürekli salladığın kırbacı indir önce.
  • Yaptığın ya da yapmadığın şeyler için kendini yargılamayı bırak.
  • Eksik yönlerine odaklanıp bunu sürekli yıkıcı ifadelerle dile getirip daha da büyütme durumu.
  • Hayatındaki ve sendeki eksiklikleri sürekli gözüne sokan, sana hizmet etmeyen düşünce ve inançlardan kurtulmaya çalış.

Yapılacakların listesini sayfalarca uzatabilirim ama sen ne demek istediğimi anladın, biliyorum.

Seçtiğin sözcüklerle kendine ve çevrene neler yapabileceğini fark et önce çünkü değişim her zaman içeriden başlar. Her fark ettiğinde bu olumsuzluğun yerine olumlu sözcükleri koy hemen ve bunu her seferinde yapmaktan vazgeçme. Beyin tekrarla öğrenir, yeterince tekrar edersen düşünce şeklin değişir. Kendine olan bakış açın ve hayatı anlamlandırma biçimin değişir. Bütün bu olumlu değişimler elbette ki seni değiştirir. Daha mutlu, huzurlu ve kendine bağlı bir sen çıkar ortaya. Ne şahane olur değil mi?

Sevgiler

İmren Yıldırım Yılmaz

1987 yılında doğdu. Öğrenmeyi ve öğretmeyi seven bir Matematik Öğretmeni. Deniz’in ve Güneş’in annesi. ‘Bir çocuk değişir dünya değişir.’ diye düşünenlerdendir, bunu başarmaya çalışır bir öğretmen ve anne olarak. Reiki 3B (Master Teacher) aşamasındadır, kendini kendinde aramaya devam etmektedir.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler