Varoluş Dergisi

TEMEL REİKİ PRENSİPLERİNE GİRİŞ

Reiki’nin 5 Prensibi’nin, Reiki’yi tekrar keşfederek ona adını veren ve sistematiğini oluşturan Dr. Mikao Usui tarafından, eski Budist metinlerden sağlandığı varsayılır.

Mikao Usui, zaman içinde Reiki’nin fiziksel kullanımı / seviyesi ötesinde yoğunlaşan ve karşılanması gereken zihinsel-duygusal / ruhani ihtiyaçlar için bir destek, bir yol haritası niteliğindeki bu prensipleri sıralamıştır.

Prensipler, ilerleme ve dönüşümü sağlayacak yasa niteliğinde görülebilen yüksek önermeler, disiplinler, erdemler olmasının yanı sıra; bize nerede durduğumuzu, gelişimimizde hangi aşamada olduğumuzu ve neler yapabileceğimizi işaret etmesiyle de önemlidir. Reiki’nin 5 prensibine genellikle Reiki 1. Seviyede şöyle bir değinilir, öğrenci de belki çok üstünde durmaz, bakar ve geçer; fakat ben inanıyorum ki zaten 5 prensiple bütünleşiliyor olsaydı Reiki’yle de bütünleşmiş olurduk; öte yandan prensipler Reiki’nin özünü, onunla sağlanmaya çalışılanı yansıtır ve Reiki ile kişide gelişir. Prensipleri bir köşede tutmaktan, isimlerini okuyup geçmektense onları Reiki çalışmalarımızda kullanmak, onaylamalar şeklinde uygulamak ya da onları kullanabileceğimiz farklı yollar keşfetmek; onları anlamak, sindirmek, onlarla bir olmak, onların biz de ki açılım, tekamül ve tezahürlerini görmek açısından çok faydalıdır. Belki onları düşünürken ya da çalışırken zorlandığımız, değiştirmek istediğimiz, anlamadığımız, hoşlanmadığımız ve bize bu şekilde kontrol ve rehberlik noktası sağlayan bazı prensipler olabilir.

Ego genellikle yüksek nitelikteki prensiplerle rutin olarak çalışmayı varlığı için tehlikeli bulabilir, böyle durumlarda zihniniz önünüze farklı biçim ve seviyelerde korkudan biçimlenen engeller, olumsuzluklar koyar, sizi bulunduğunuz yere geri çekilmeye, konfor alanında sizi korunmaya zorlar. Gönlünüzün ışığıyla uyanık kalarak, yılmadan, sevgi ve cesaretle yolunuza devam ettikten, o eşiği bir kez geçtikten sonra yarattığınız engellerin de yavaş yavaş size yol vereceğinden emin olabilirsiniz. Eşikten önce engeller, geçit vermeyen korkunç kapı bekçileridir. Eşikten sonra engeller, ancak yol aydınlatıcı yardımcı işaretçiler ve rehberlerdir.

Bazı kaynaklarda, Batı versiyonlarında farklılaştırılıp, genişletilmiş halleri bulunan bu sade ama dev prensipler; Reiki’ye bağlı olan, olmayan her kim tarafından tefekkür edilir, üzerine çalışılır, içselleştirilerek hayata entegre edilirse, inanıyorum ki tüm bir yaşam için yeterli açılıma sahip olma şansı elde edilebilir.

Diğer bölümlerde tek tek yorumlamaya çalışacağım 5 Prensip şu şekilde:

“Sadece Bugün İçin Endişelenme!”

“Sadece Bugün İçin Öfkelenme!”

“Tüm Canlılara Sevgi ve Saygı Duy!”

“Dürüst Ol!”

“Şükret!”

Bu vesileyle çok sevgili ve değerli üstadımız Mikao Usui’ye de şükranlarımızı iletmiş olalım.

Ahu Birlik

1981 baharında Ankara'da doğdum. Çocukluğum ve gençliğim seyahat ve enstantanelerle geçti. İstanbul Bilgi Üniversitesi Film&Tv lisans ve Kültürel İncelemeler yüksek lisans programlarını tamamladıktan sonra hizmet, üretim, reklamcılık gibi sektörlerde farklı görevlerde yer aldım. 2012 yılında içsel yolculuğu beni Reiki Bilinçaltı Terapiler ve Can Hocam İsmail Bülbül'e taşıdı. 2014 yılından beri Bodrum'da yaşıyor, Bodrum Şifa Sanatları Atölyesi Kumbahçe'de yolculuğumuza sevgiyle, şükranla devam ediyorum.

Usui Reiki Master Teacher

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler