Varoluş Dergisi

SEN DEĞERLİSİN

Kaşıkçı Elması dünyada en çok bilinen elmaslar arasındadır. Topkapı Müzesi’nde sergilenen Elmas, 86 Karat ağırlığındadır, çevresi çift sıra 49 tane Elmas ile süslüdür. Osmanlı hazinesine ne zaman ve nasıl girdiği hakkında net bir bilgi yoktur.Bir rivayete göre; bir çöp toplayıcısı, Eğrikapı çöplüğünde bulmuş ve 3 Tahta kaşık ile takas ettiği için bu adı almıştır.

Elmas hakkında daha fazla bilgiyi internetten araştırabilir meraklıları.

Ben elmastan yola çıkarak “kişisel öz değer” üzerine bir şeyler söylemek istiyorum;

Bir elmasın çöplükten çıkması, çamura bulanması, onun değerini kaybettirmediği gibi, insanların da özlerinde, ruhlarında bir cevher varsa içinde bulundukları kötü şartlarda bile bozulmaz. Güneşin balçıkla sıvanmadığı gibi!

Kaşıkçı Elması’nın bile bir Tekamül süreci olmuştur. Önce bir şekilde o çöplüğe gelmiş, sonra bulunduğu çamurdan çıkmış, her ne kadar değerini bilmeyen bir ele düşmüşse de sonunda saraya kadar uzanan yolculuğunu tamamlayıp, hak ettiği yerde hak ettiği değeri bulmuş, adından dünyaya bahsettirmiştir.

Bazen hak etmediğiniz şeyler yaşadığınızı, hak etmediğiniz yerlerde olduğunuzu,“üç kuruşa satıldığınızı” düşündüğünüzde Kaşıkçı Elması’nın hikayesini hatırlayın.

Yapmanız gereken sabır ile mücadelenize devam edip, özünüzde ki cevheri koruyarak, umudumuzu kaybetmeden güzel günlere yürümektir.

Siz değerlisiniz!

Siz özelsiniz!

Sizden başka bir siz daha yok!

Emsalsizsiniz, teksiniz!

Varlığınız birçok kişi için bir hediye!

Dokunup güzelleştirdiğiniz sayısız hayat var!

Karşınızda değer bilmeyen bir çöp toplayıcısı varsa, bu sizin değerli olduğunuz gerçeğini değiştirmez!

Şifre:Hak ettiğiniz ellerde hak ettiğiniz değeri bulmanız için önce kendinizi sevin, öz değerinizin farkına varın.

Kendinizi değersiz hissettiren insanlarla aranıza mesafe koyun.

Bu arada yanınızda, hayatınızda olan insanların da değerlerini bilin, bunu onlara hissettirin ki; değerlerini fark ettiğinizde sizden çok uzaklarda olmasınlar.

Sizlere Mevlana’nın şu dizeleri ile veda etmek istiyorum;

Susmalıyım belki de,

Kefenleyip tüm kelimeleri,  cümleleri, öylece mısraları görmeliyim.

Ne sahibim bu yerde ne de kiracı,

Sadece bir ömürlük misafirim ben,

Yüreğimiz Kıymet bilene emanet,

gerisi Hakk’a teslimiyet

Yüreğiniz Kıymet bilenlere emanet olsun,

Aşk’la kalın.

Şerife Eren Ünal

2 Aralık 1976 yılında Karaman'da doğdum. Anadolu Üniversitesi, İşletme fakültesinde ön lisans yaptım.18 yıldır İsviçre’nin Zürih şehrinde yaşıyorum. İki kızım var. Özel bir bankada Backoffice calışanıyım. Aynı zamanda Güzellik uzmanlığı eğitimi alıyorum. Değerli hocam İsmail Bülbül hocamdan aldığım Reiki 3B Master aşaması ile farkındalıklarımı keşfediyorum...

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler