Varoluş Dergisi

CESARET & ESARET

Cesaret ve esaretin sözlük anlamlarına baktığımızda aşağıdaki tanımlarla karşılaşırız.

Cesaret: Korkusuzluk, güç veya tehlikeli bir işe girişirken kişinin kendinde bulduğu güven.

Esaret: Kölelik, tutsaklık, esirlik.

Yazımda bu iki tanımın zihnimizde yarattığı etkiye değinmek istiyorum. Zihnimizin yapabilme veya yapamama duygusunu eğitimlerimde yaptırdığım şöyle bir çalışma ile gösteririm.

Herkesi ayağa davet eder, onlardan kollarını birleştirip geriye götürmelerini isterim ve götürebildikleri son noktayı gözleri ile işaretlettiririm. Sonra gözlerini kapatmalarını ve bu hareketi zihinlerinde yapmalarını, kollarını iyice geriye götürdüklerini hayal etmelerini isterim. Tekrar gözleri tekrar açıp aynı hareketi yaptıklarında tahmin edin ne olur? Kollar ilk hareketten çok daha geriye, hatta bazen 30- 40 cm geriye gider. Aradan geçen süre sadece 1 dakikadır.

Değişimin anahtarı zihnin esaretten kurtulmasıdır!

Bedeni esnetmek için fiziksel hiçbir hareket yapmamamıza rağmen beden esnek bir şekilde zihnimizin cesareti ile geriye gider.

Burada zihinsel cesaret zihinsel esarete üstün gelmiştir. Yani zihinde bu hareketi zaten yapabildiğimize zihin inanmıştır.

Her şeyin mümkün olduğu sonsuz seçenekler evreninde yaşıyoruz. Fakat bize değişimin kolay olmadığı öğretildi. Cesaret edip yeni bir alana geçmek istediğimizde çevremizdeki herkes bunun mümkün olmadığını defalarca vurgular. Bu bakış açısını kabul etmek ve orada kalmayı seçmek ilk zamanlarda kendimizi güvende gibi hissetmemizi sağlasa da kendimizi gerçekleştirmek için gücümüzü elimize alıp, cesaret göstermemiz gerekir.

Nefes teknikleri cesaretinizi ve özgüveniniz arttırmak için en etkili yöntemdir. Güveninizi tazelemek, sakinleşmek, endişelerden uzaklaşmak için bir nefes önerim var.

Aşağıdaki çalışmayı 4 tur yapmanızı öneririm.

  • Dört saniye süresince nefes al,
  • Dört saniye süresince nefesini tut,
  • Dört saniyede nefes ver,
  • Dört saniye süresince yeni nefes almadan önce bekle.

1 kez aşağıdaki olumlamayı tekrar et.

Nötr ve tarafsız ol, akışta kal ve izle, farkına var, değişime açık ol, izin ver, olanı olduğu gibi kabul et, sahiplenme, beklentiyi kaldır.

  • Dört saniye süresince nefes al,
  • Dört saniye süresince nefesini tut,
  • Dört saniyede nefes ver,
  • Dört saniye süresince yeni nefes almadan önce bekle.

Derin derin nefes alın ve sevgiyle kalın.

Şengül TUNCER

 

Şengül Tuncer

Uzun süre global şirketlerde zihnini dinleyerek çalışmış bir ruhum.

2010 yılında önce “Reiki”, daha sonra meditasyon yaparken doğru nefes alamadığımı fark ettiğimde ise “Nefes” hayatıma girdi. O andan sonra gölgede kalan yanlarım yavaşça aydınlandı, özgürleştim.

Sonra kalbimin sesini dinlemeyi öğrendim. Çok şanslıyım, çünkü yaşam misyonumu fark ettim ve hayatım muazzam şekilde değişti.

Tüm bu deneyimlerimi Kurumsal Nefes Eğitimleri ile ve İstanbul Ataşehir’de ki ofisimde Bireysel Nefes seansları, Reiki, NLP ve EFT gibi gelişim ve şifa tekniklerini etkin şekilde uygulayarak insanlarla paylaşıyorum.

Çünkü kendi tekamülümün farkına vardım, şimdi sıra başkalarının da değişimine katkıda bulunmakta.

Sevgiyle…

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler