Varoluş Dergisi

AYNILIKTAKİ FARKLILIK

Her sabah olduğu gibi o sabah da 08:00 de çalmaya başlayan alarm sesi ile uyandı. Saat 08:10 civarında ancak yataktan kalkabildi ve salona gidip hiç durmadan çalan telefonun alarmını susturdu. Yüzü yıkadıktan sonra balkonunun huzurlu manzarasında oturup biraz ayılmayı bekledi. Ardından ise, her gün düzenli olarak devam ettirdiği yoga pratiğine başladı. Evdeki kedilerle ilgilendikten sonra bahçedeki kedileri besledi ve denize gitti. Yol üzerindeki pastaneden kıymalı börek ve sahil kenarındaki restorandan da bir bardak çay aldıktan sonra; kumların üzerine oturmuş denizi seyrederken kahvaltısını yaptı. Sabah rutininin bir parçası haline gelmiş olan yüzme sonrası biraz güneşlendi. Her gün okuduğu kitabı yanına almayı unutmuş olduğunu fark edince muhteşem manzaranın keyfini çıkarmaya koyuldu. Etraftaki diğer insanları ve hayatın olağan akışını sanki kendisi o hayatın dışındaymış gibi izledi. Bazen hayaller kurdu. Bazenise gerçekliği hatırladı. Ve hep sustu.

Düşüncelerden düşüncelere yolculuk yaparken bir an ‘aynılık’ kavramının içindeki ‘farklılığı’ fark etti.

Her gün ‘aynı’ eylemleri yaparken bile, aslında etrafımızdaki dünyanın ‘aynı’ olmadığını

🌺

Siz her sabah uyandığınızda neler yapıyorsunuz? Bir sabah rutininiz var mı? Şimdi, şu anda, bu yazıyı okumak dahil her şeyi bırakıp birkaç dakika düşünmenizi rica ediyorum.

Her yeni gün ile her gün aynı şeyi yapıyorum’ desek bile aslında ‘her gün aynı şeyi farklı biçimlerde yaptığımızı’ fark edelim.

Her gün işe gitmek için aynı saatte aynı otobüse biniyor olabiliriz ve her gün aynı şoför aynı otobüsü kullanıyor olabilir. Ve hatta, o otobüsün içindeki insanların bir kısmı da her gün aynı saatte aynı otobüs ile bizimle birlikte işe giden kişiler olabilirler.

Her şey aynıgibi gözükse bile aslında ‘her gün aynı’ gözüken bir ‘başka’lık durumu mevcuttur.

Eğer dikkatli görürsek; ne bizim bir gün önceki biz olduğumuzu, ne o yolun bir gün önceki yol olduğunu, ne o arabanın bir gün önceki araba olduğunu, ne de o otobüste belki de her gün merhabalaştığımız ve sohbet ettiğimiz insanların bir gün önceki insan olduklarını fark edebiliriz.

‘Her gün aynı’ diye şikayet eden içimizdeki benliğe, etrafa ‘otomatik gözlerle bakmayı’ bırakıp, ‘görmeyi’ öğretmek bizim sorumluluğumuz diye düşünüyorum.

Bu nedenle, bugünden itibaren, yaşamımızda her gün gerçekleşen ‘aynılık’takifarklılık’ları fark etmeye hep birlikte niyet edelim.

Niyet etmek ilk adım ise, yaşamın içinde o niyeti hatırlamaya devam etmek ikinci adımdır.

Ben, niyetimi unutmamak için farkındalığıbir yazıya döktüm.

Sizin niyetinizi unutmamak için neye ihtiyacınız var?

Gökçe YILMAZ

 

Gökçe Yılmaz

İsmim Gökçe Yılmaz. 1980 İstanbul doğumluyum. Nefes almaya başladığım andan itibaren İstanbul’da süren yaşamım 2015 yılından beri Bodrum’da devam ediyor.

Kendimi arama yolculuğum, çocukluk ve gençlik yıllarımdaki sorgulamaları saymazsak, hayatın beni içsel olarak sıkıştırması ile başladı. Okuduğum tüm kitaplar, mutlu olmak için insanın kendini değiştirmesi gerektiğini söylüyordu ama hiçbiri kendimi nasıl değiştireceğimi tam olarak söylemiyordu. Kendimi değiştirmenin ve mutluluğa ulaşmanın yöntemini ararken daha önceden de araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum Reiki’ye uyumlanmaya karar verdim. 2015 senesinde Usui Reiki ile başlayan yolculuğum, 2017 yılından itibaren Gurdjieff’in 4.Yol Öğretisi ile devam etti. 2018 senesinde Bütünsel Yaşam Koçluğu ve 2020 yılında da EFT Eğitimi aldım. 2020 senesinin Aralık ayında Yoga, Nefes ve Meditasyon çalışmaları hayatıma eklendi. Yaşadığım içsel bir çekilim sonucunda, 2021 yılının Şubat ayında, 4.Yol Öğretisinden Tasavvuf Öğretisine geçiş yaptım.

Bugün kendimi dönüştürmeye Tasavvuf Öğretisi ile birlikte Reiki, EFT, Yoga, Nefes ve Meditasyon teknikleri ile devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler