Varoluş Dergisi

YAKLAŞTIRAN SINIRLAR

İlişki başlarken sınırları belirlemenin, beklentilerimizi net ortaya koymanın ise çok olumlu faydaları olacaktır. Bu sınırların karşıdaki kişi tarafından düzenli bir şekilde aşılması veya saygı gösterilmemesi durumuna artık daha realistik yaklaşabilir ve durumun sağlıklı mı sağlıksız mı olduğunu değerlendirebiliriz.

Hepimiz yakın bir ilişki içerisinde olmak için dualar ederiz. Öyle isteriz ki, partnerimiz bizi anlasın, saygı göstersin, olduğumuz gibi kabul etsin, değiştirmeye çalışmasın. Tamamen onaylanmak isteriz, aksi olduğunda ise dünyamız yıkılır. Ama ilişki demek etkileşim demektir, pazarlık demektir. Bu etkileşimin sizi nasıl etkileyeceği tamamen size bağlıdır, pazarlık sürecindeki başarınıza bağlı olarak ilişkiniz sağlam temeller üzerine oturabilir.

Bu pazarlık sizin ve partnerinizin sınırlarınızı belirleyeceğiniz bir süreçtir. Kulağa sanki ilişki içerisinde sınırlardan bahsetmek rahatsız edici gelse de sağlıklı iletişimi kurulmuş sınırlar ilişkiyi rayına oturtur, partnerlerin birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlar ve birbirine yaklaştırır. Üstelik bu sadece sevgili ilişkisinde değil, tüm ilişkilerde geçerlidir.

Sınırlar belirlenmemiş ilişkilerde, henüz ilişki oluşmamış demektir. İki kişinin birlikte vakit geçirmesi, birbirlerine romantik bakışlar atması, onu tekrar tekrar görmek istemesi, onu kıskanması aralarında sağlıklı bir ilişki olduğu anlamına gelmez. Henüz karşıdaki kişiyi tanımak için bir adım atılmamıştır, onun hassasiyetleri, arzuları, değerleri neler anlamaya çalışmamış, bunun yerine varsayımlarımıza dayanarak hayalimizde yarattığımız bir kişiyle yine hayalimizdeki ilişkiyi yaşamaktayızdır.

Tabi gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir tarafı olduğundan, karşımızdaki kişiyi geç de olsa tanırız. Şansımız varsa karşımızdaki kişi bize uygun birisidir, o zaman ilişki herşeye rağmen yeşerir… Sorun ilişki birliği oluşmadan temel prensiplerde anlaşmadan, karşıdaki kişiye bağlanmamızda ve beklenti içerisine girmemizdedir. Gerçek durumu anladığımızda, bağlandığımız için sınırları koymamız artık çok zordur, karşıdaki kişi bu yeni taleplere olumlu cevap vermekte zorlanabilir.

İlişki başlarken sınırları belirlemenin, beklentilerimizi net ortaya koymanın ise çok olumlu faydaları olacaktır. Bu sınırların karşıdaki kişi tarafından düzenli bir şekilde aşılması veya saygı gösterilmemesi durumuna artık daha realistik yaklaşabilir ve durumun sağlıklı mı sağlıksız mı olduğunu değerlendirebiliriz.

Uzun lafın kısası, ilişki demek pazarlık demektir. Bu benzetme “koşulsuz sevgi”yi arayan bizlere rahatsız edici görünebilir. Koşulsuz sevmeye inanırız çünkü, peki, o zaman bizlerde koşulsuz yani olduğumuz gibi, tüm eksiklerimiz ve sınırlarımızla sevilmeyi hak etmez miyiz? Koşulsuz sevmek ve sevilmek önce kendimizi koşulsuz sevmekle başlar. Dolayısıyla “sınır” kelimesi de sizi aldatmasın. Sınırlarınızı net belirleyip uygun şekilde karşınızdakiyle iletişimini kurduğunuzda ilişkide yakınlık sağlar, ilişkiye de size de bambaşka ufukları açar. Mutlu ve sağlıklı ilişkiler kurmanız dileğiyle

Sevgiyle kalın.

Cemile Aslı Yılmaz

Yüksek Elektronik Mühendisi, 2 yabancı dil bilir. 22 yıl kurumsal iş hayatının ardından artık başka alanlarda katkı sağlamak istedi. Astroloji, Koçluk eğitimlerinin ardından bu alanlarda çalışmaya başladı. Reiki ile hayatında çok şey olumlu anlamda değişmiştir.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler