Varoluş Dergisi

O GÜCÜ KULLAN

Bu günlerde pek çok kişi içinde bulunduğumuz durum dolayısıyla karamsar. Konuşmalarda memnuniyetsizlik, ümitsizlik, ayrıca gelecekle ilgili kaygı içeren söylemler duyuyorum. Fiziksel olarak öne eğilmiş ve gözlerindeki ışığı kaybetmiş bedenler görüyorum. Hepsinin sırtına elimi koyup veya onlara sıkıca sarılıp geçecek demek istiyorum. Geçecek…

Sen Marie’nın hayat hikayesini biliyor musun? Veya Frankl’ın hayatını duydun mu?

Ben bu hayatları düşündüğümde her zaman umut var diyorum.

Beraber bakalım bu iki insanın yaşantısına;

Kızgın, öfkeli, umutsuzluk içinde yaşamak veya tüm bunları arkada bırakarak yeni bir hayat kurmak arasındaki ince çizgide neyi tercih edeceğimiz bizim elimizde.

İki yaşamda da insanın insana ve insanlığa yaptığı zulmü çok net görüyoruz. Belki aynı durumda olan milyonlarca kişi kendine yeni bir hayat kuramaz, yaşadığı acılar ve çektikleri ızdıraba tutunarak yok olurdu. Artık biliyoruz ki ruhsal hastalıklar acıdan değil o acıya verilen anlamdan kaynaklanıyor. Hayatta sorunlar hep var ve olmaya devam edecek.  Bunu değiştiremeyiz. Peki biz neyi değiştirebiliriz?

Önce acıya verdiğimiz anlamı değiştirebiliriz.

Affetmenin aslında karşı tarafa verilen bir lütuf değil bizi özgürlüğe götüren bir yol olduğunu fark edebiliriz.

Geçmişi affet.  Affetmediğin her şeyin senin hayatını işgal ettiğini fark et lütfen. Kinini, öfkeni serbest bırak. Onun seni sürekli aşağıya çeken ağırlığından kurtul. Hafifle. O zaman yükselmeye başladığını hissedeceksin.

Sonra başkaları iyi olsun diye defalarca gösterdiğin çabayı bu kez de kendin için göster.
Kimsenin senin yaralarını sarıp sarmalaması gerekmiyor; aynı sevgi, aynı şefkat sende de var. Hayatındaki en değerli ruh sensin. Önce sen sev kendini.

İyi misin? Neye ihtiyacın var diye samimiyetle sor kendine.

Bir proje / bir hedef belirle ve düşle… Rüzgarı arkana alan kişi olduğunu hayal et. Tüm evren ve çevren senin düşünü gerçekleştirmek için çalışıyor. Hayaller kur. Ve hayal ettiğin şeyi yaşa. Gece yatarken, sabah kalkınca, güzel bir müzik duyunca veya derin birkaç nefes aldıktan sonra içindeki çocuk saflığı ile hayale et. Çünkü senin her şeyi değiştirmeye ve dönüştürmeye gücün var.

“O gücü kullan.”

Zamanın her şeyi götürüp gittiğini ve yerine yeni deneyimleri getirdiğini biliyoruz. Senin yapman gereken, evrenin sonsuz olasılıkları olduğunu bilerek kendini akışa bırakmak.

Sevgiyle,

Şengül Tuncer

Uzun süre global şirketlerde zihnini dinleyerek çalışmış bir ruhum.

2010 yılında önce “Reiki”, daha sonra meditasyon yaparken doğru nefes alamadığımı fark ettiğimde ise “Nefes” hayatıma girdi. O andan sonra gölgede kalan yanlarım yavaşça aydınlandı, özgürleştim.

Sonra kalbimin sesini dinlemeyi öğrendim. Çok şanslıyım, çünkü yaşam misyonumu fark ettim ve hayatım muazzam şekilde değişti.

Tüm bu deneyimlerimi Kurumsal Nefes Eğitimleri ile ve İstanbul Ataşehir’de ki ofisimde Bireysel Nefes seansları, Reiki, NLP ve EFT gibi gelişim ve şifa tekniklerini etkin şekilde uygulayarak insanlarla paylaşıyorum.

Çünkü kendi tekamülümün farkına vardım, şimdi sıra başkalarının da değişimine katkıda bulunmakta.

Sevgiyle…

34 yorumlar

 • Gücümüzün farkına varmaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde verdiğiniz örneklere da bakınca umutsuz olmaya hiç gerek yok…. bu hayat bizim…. ona hak ettiği değeri değeri verelim…. elinize sağlık

  • Öyle iyi geldi ki bu yazı… hayatın kaosu içinde, kendimizi unuttuğumuz dönemlerden birinde bana kendimi hatırlattı 🙂
   Hayal etmek lazım. Hayal edelim ki gerçek olsun…
   Teşekkürler bunu hatırlattığın için ❤️

 • Harika bir yazı olmuş Şengül’cüğüm!
  Hayatta hiçbir şey tesadüf değil, bugün bunu tekrar deneyimledim ?
  Son derece stresli geçen bir toplantının ortasında gördüm mesajını ve yazını okudum. Sıkıntılı bir anda küçük bir dokunuşla bakışımı değiştirmeme vesile oldun ?
  Sevgiyle ve iyilikle,
  Köken

  • Kökencim,
   İhtiyacın olduğu anda küçükte olsa sana dokunmuş olmak ne düzel. Duygunu değiştirmene eşlik etmiş olduğum için çok mutluyum.
   Sevgiler,
   Şengül

 • Harika ve tam da ihtiyacımız olan, arada kendimizden ve yaşadığımız dünyadan umudumuzu yitirmeye meyilliyken bizi toparlayan bir yazı olmuş! Bravo, kalemine sağlık?

 • Yalın , lafı dolandırmayan, samimi, her hali ile dingin bir kalemden çıktığı belli , herkesin kendi yaşanmışlıklarından bir parça bulacağı harika bir yazı olmuş. Keyifle okudum. Benim de sırtıma dokunup “geçecek” dediğinizi duydum…..

  • Meltemcim, Yorumun ve desteğin için teşekkürler.
   Zaman her şeyi götürüyor ve yerine yeni deneyimleri getiriyor ve hep geçiyor:)
   Sevgiler

 • O zaman insan zihnine hep umut eklemeli diyorum bende. Şahane bir yazı olmuş, çok severek okudum. Kaleminize sağlık, sevgiler ??‍♂️

  • Banucum, Ne güzel söylemişsin hep “umut” var. Yorumun ve desteğin için teşekkürler.
   Sevgiler

 • Uzun zamandır, nasılsın demeyi unuttuğum bir kişiyi hatırlattın bana… “kendimi”
  teşekkür ederim ??

  • Nilaycım, Yorumun için teşekkür ederim. Biz hep önce başkaları, çevremiz ve sevdiklerimiz diyerek büyüyen bir nesil olarak bazen kendimizi unutuyoruz. Arada hatırlamak güzel:) Sevgiler

 • Cok teşekkürler..

  Evrenin sonsuz olasiliklarinda benim için en iyi olanın kalbime ve yoluma düşmesini ve geleni sevgi ile karşılamayı seçiyorum..

  Sevgi ve Selamlarimla..

  • Bircancım, Ne güzel bir seçim. Tüm kalbimle gerçekleşeceğini biliyorum.
   Sevgiler

 • Bugünlerde en çok ihtiyacımız olan, hatırlamamız gerekenler bunlar ve o insanların yaşamını onurlandırmak için de çok değerli. Teşekkürler & Tekrar hoşgeldiniz..

 • Ne yaşarsak yaşayalım yola devam etmek için bir çıkış yolu var bilgisini, gücünü hissetmek iyi geldi. Kalemine sağlık, aramıza hoşgeldin tekrardan ?

 • Seçim yapmak hepimizin elinde, çok kolay gözükse de çok zor. Kendimizi geçmişimizden sıyırıp ne kadar özgürleşirsek yapacağımız seçimlerin çok kolay olduğunu göreceğiz.

  Eline sağlık Şengül çok güzel ve anlaşılır özetlemişsin, devamını bekliyoruz.

 • Şengül’cüm eline sağlık çok güzel anlatmışsın; umut etmek, affetmek, değişmek ve dönüştürmek için gücü kullanmak!!!

  Yeni yazılarını bekliyorum. Tebrikler 🙂

  • Birtencim,
   Beraber değişmek ve dönüşmek çok güzel. Yorumun ve desteğin için teşekkür ederim.
   Sevgiler

 • Bu sayının ilk okuduğum yazısı. Insanın anlam arayışı belki de en önemli arayışıdır. Kaleminize yüreğinize sağlık. ⚘?

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler