Varoluş Dergisi

NEFESLE AN’DAYIM!

Ömrümüz boyunca mutluluğu, huzuru, sevgiyi arıyoruz. Zihnimizin bitmek tükenmek bilmeyen dırdırından kurtulmak, sonsuz iç huzura ermek istiyoruz.

An’da olmak bu duyguları deneyimlemek için önemlidir.

Bazen bir hayvanı severken, sevdiğimiz bir işi yaparken, dua ederken, güzel bir manzaraya bakarken andayızdır. Ama genellikle hemen arkasından odağımızı kaybeder, sürükleniriz. Ya geçmişin acıları, suçluluk, kızgınlık, çaresizlik dolu anlarına veya geleceğin bilinmezliğinden korktuğumuz, endişe verici anlarına…

Sanki zihnimiz bir demir parçası, geçmiş ve gelecek birer mıknatıs. İstemsizce bir o tarafa bir bu tarafa çekiliriz.

Bizi tüm bu çabadan kurtarıp ana getirecek olan ‘Nefes’tir.

Nietzsche “Nefes, en büyük mutluluk kaynağı olan en küçük şey,” der. Nefesi takip etmek anda olmayı kolaylaştırır. Nefesinizi fark edin. Nefes alıp verirken, bedeninizdeki hareketini takip edin. Vücudunuzun genişlemesini ve daralmasını fark edin.

Gözlerinizi kapatıp, içinize dönerek aldığınız tek bir nefes bile sizi dinginleştirir. İşte bu kadar kolaydır ana gelmek. Gözler, zihin kapılarınız. Onları ara sıra kapatın ve nefesinize dönün. Öz varlığınızı hissedeceksiniz. O zaman zihninizle oluşturduğunuz hayatınıza, ruhunuzun derinliklerindeki huzuru ve bilgeliği de ekleyebilirsiniz.

Nefes derinleştikçe zihnimizdeki düşüncelerin ağırlığından kurtuluruz.

Vagus sinirini uyaran nefesler bizi ana getirir. Çok kolay ve birkaç dakikada uygulayabileceğiniz bir nefes önereceğim size.

Tüm nefes çalışması boyunca sakin ve derin nefesler alınmalıdır. Sert ve hızlı nefes kullanmayın. Yavaş nefes egzersizleri yaptığınızda sinir sistemi rahatlayacaktır.

Omurganız dik bir şekilde rahat bir pozisyonda oturun,

Gözlerinizi kapatın,

Bedeninizi rahatlatın,

Burnunuzdan 4 saniye boyunca nefes alın,

Nefesi 8 saniyede bir mumu nazikçe üfler gibi verin.

Bunu 10 kez tekrarlayın.

Vagus sinirini bu şekilde uyardığınızda sakin ve anda olduğunuz mesajı tüm bedeninize, iç organlarınıza yayılacaktır. Stres ve gerginlik bu şekilde azalacaktır. Beyne bu rahatlama sinyalleri ulaştığında ise gelecek ve geçmiş endişeleri ortadan kalkar.

Yavaş nefes egzersizini sık sık yaptığınızda, vücudunuza araba kullanmayı öğretmiş gibi olursunuz. Yani stresli zamanlarda vücut neyin iyi geldiğini hatırlayacak ve sizi yavaş nefes almaya yönlendirecektir.

Bu nedenle ne kadar düzenli egzersiz yaparsanız, bedeninize normal dışı bir durumda otomatik olarak kendini rahatlatmak için nasıl davranması gerektiğini öğretmiş olursunuz.

Neşeyi, özgürlüğü, hazzı, mutluluğu ve sevgiyi anda deneyimleyebilmek için nefes en etkili ve kolay araçlardan biridir. Hemen, şimdi başlayın.

Sevgiler

Şengül Tuncer

Uzun süre global şirketlerde zihnini dinleyerek çalışmış bir ruhum.

2010 yılında önce “Reiki”, daha sonra meditasyon yaparken doğru nefes alamadığımı fark ettiğimde ise “Nefes” hayatıma girdi. O andan sonra gölgede kalan yanlarım yavaşça aydınlandı, özgürleştim.

Sonra kalbimin sesini dinlemeyi öğrendim. Çok şanslıyım, çünkü yaşam misyonumu fark ettim ve hayatım muazzam şekilde değişti.

Tüm bu deneyimlerimi Kurumsal Nefes Eğitimleri ile ve İstanbul Ataşehir’de ki ofisimde Bireysel Nefes seansları, Reiki, NLP ve EFT gibi gelişim ve şifa tekniklerini etkin şekilde uygulayarak insanlarla paylaşıyorum.

Çünkü kendi tekamülümün farkına vardım, şimdi sıra başkalarının da değişimine katkıda bulunmakta.

Sevgiyle…

2 yorumlar

  • Sizi ilk İsmail Bülbül hocamın şifa çalışmasında tanıdım. Sonra sizin nefes çalışmanıza katıldım (instagramda) artık çok düzenli olmasa da ara ara nefes egzersizi yapıyorum. Henüz çok yeni. Bana iyi geleceğine inanıyorum. Çok teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

    • Merhaba Hülya Hanım, Nefes egzersizlerini aklınıza geldikçe yapın lütfen, bir süre sonra nefesiniz daha da açılacaktır. Akciğer kapasitenizi ne kadar arttırırsanız o kadar iyi. Fiziksel sağlık, duygusal blokajların, nefesteki blokajların kalkması, zihinsel netlik için nefes çok etkili. Nefes kapasitesini arttıran herkes çok fayda sağlıyor. Rica ederim. Sevgiler , Şengül

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler