Varoluş Dergisi

KENDİNDE ARA

İnsan tamdır. İyi ve kötü, aydınlık ve karanlık yanları ile bir bütündür. Cömert olduğu kadar cimri, merhametli olduğu kadar gaddar, korkak olduğu kadar cesurdur. Özünde de ne cesurdur ne korkak, ne iyi ne de kötüdür. Kavramdan bağımsız, sadece vardır.

Kavramlar zihnin yarattığı egonun yapı taşları, aynı zamanda da besinleridir. Zihin kavramlar sayesinde kendini ve ego isimli meyvesini hem besler, hem büyütür. Görevini itina ile yaparken de oldukça seçicidir, her gıdayı sevmez. Hep iyi besin almak ister bünyesine, iyi kavram sokar sıklıkla benliğine. Cesursun, güzelsin, başarılısın gibi düşünceleri, haz, mutluluk, başarı, şehvet gibi duyguları sever çoğunlukla. Sinirlenir, nefret eder, saldırganlaşır, öfkeden deliye döner tersi durum olduğunda. Çünkü kendini olduğu gibi değil, hep istediği gibi görmek ister.

Hayatsa insanın kendisini istediği gibi değil de olduğu gibi görmesini ister. Bunun için onu aydınlık ve karanlık yanlarını bütün olarak görmeye iter. Çünkü istediği gibi olması için önce olduğu gibi olan halini kabul etmesi gerekir. Değişim için kabul şarttır.

Ama insan karanlık yanlarını görmek istemez, çoğu zaman bunun için kendinden kaçar. Bazen de ister ama buna rağmen gölgede kalan kısımlarını göremez, haksız da sayılmaz. Adı üstünde “karanlık”…

Karanlıkta bir şeyi görmek, fark etmek için ışık lazımdır. Hayatta karşımıza çıkan başkaları ise insan için en güzel ışıktır. Başkaları, insanın kendini bütün olarak görmesi için en güzel fırsattır, şanstır.

Başkaları:

Eş, dost, anne, baba, çocuk, iş yerindeki patron, iş verilen eleman, binilen otobüsün şoförü kısaca kendimiz dışındaki herkes başkalarıdır. Asli görevleri ise insanın kendisine kendini görmesi için kendini yansıtmak, kısaca ayna olmaktır. Onlarda görülen her duygu, onların insanda yarattığı her inanç insanın karanlık yanına bir ışıktır, çünkü onlar insandan ayrı değil kendinin bir parçasıdır.

Bakış açınızı değiştirin. Karşıdakine başkası olarak değil, kendinizin bir parçası olarak bakın. Onlar çözemediğiniz sorunları aydınlatan ışığınız, sahip çıkın.

Emine NALÇACI MAVİŞ

 

Emine Nalçacı Maviş

4.10.1984 Ankara doğumlu. Lisans/Yüksek Lisans dahil tüm eğitimlerini Ankara'da aldı. Çocuk diş hekimi oldu. Ankara, Sinop, Düzce’de çalıştı. Evlendi. İstanbul’a geldi. Bilincine ışık yakarak, hayata bakışını, böylece hayatını değiştiren Reiki Hocası İsmail Bülbül ile tanıştı. Şu an Reiki 3b öğretmeni oldu. Reiki’yi bilime katmalıyım isteği ile Yeditepe Üniversitesi Fizyoloji bölümünde doktoraya başladı. Böylece bir kez daha insanın mükemmel yaratıldığına şahit oldu. Reiki Okulu’nda öğrendiği öğretilerin soyutluğunun doktora bilgilerinin somutluğu ile desteklendiğini görünce yürüdüğü yolun doğruluğundan emin oldu. Düşüp kalkmalarından sonra o yolda koştuğunu hissediyor. Dönüp duruyor bakalım. Allah sonunu hayır etsin. Bu arada bir kızı, bir oğlu oldu. Onlar ve yaşadığı hayat sayesinde sevgiyi, sabrı, merhameti ve tüm güzellikleri hayatına katmaya çalışıyor. 2022 sonu itibarıyla Usui Reiki Grandmaster 5&6.Aşama olmuştur.

1 yorum

  • Eline aklına sağlık arkadaşım, Aydınlık yanlarım olduğunu anladım sayende 😂

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler