Varoluş Dergisi

DÖNÜŞÜM

Bazen farkında olduğumuz bir yönümüzü dönüştürmekte zorlanırız.

Kendi üzerimden örneklendirmem gerekirse, kişiliğimde her şeyi kontrol edebileceğini zanneden bir yapı var. Her şeyi kontrol etmenin mümkün olmadığını biliyor olmak, teslimiyete çok uzak bir halde olduğunu fark etmek, bu durumda durumun dengeye kavuşması gerektiğinin bilincinde olmak o yapının dönüşmesi için yeterli olmuyor.

Farkındalık, çok değerli bir kavramdır ve dönüşümün ilk adımıdır.

Fakat sadece çok küçük bir kısmıdır.

‘Bilmek’ aşamasından ‘Olmak’ aşamasına geçemediğimiz bir durumdayızdır.

Farkında olsak da henüz hal’e geçiremediğimiz bir sürecin sancısını, acısını hissederiz.

Belki çok uzun bir zaman bu araf halinde kalırız.

Kendimizde dönüştürmek istediğimiz o yanımıza dair kendi üzerimizde çalışmalar yaparız, konuyu tefekkür eder anlayışımızı geliştirmeye çabalarız.

Bazen, belli bir çabadan sonra artık eskisinden daha iyi bir hale doğru evrildiğimizi zannederiz;

Ve bazen, hayat karşımıza çıkardığı bazı olaylar vasıtası ile bize henüz pek de bir ilerleme kaydedememiş olduğumuzu gösterir.

Hayat akmaya devam eder…

Biz ise hayatın bize gösterdiğini görür, kendi varlığımız üzerinde çabalamaya ve emek vermeye devam ederiz.

Bazen o konuyu hiç dönüştüremeyeceğimize dair bir umutsuzluk kaplar içimizi;

Bazen ise nefes aldığımız sürece umudun var olduğunu biliriz.

Bazen o halimizden nefret ederiz;

Bazen ise şefkatle kucaklarız.

Anlayış, bazı konularda hemen gerçekleşebilen;

İçimizdeki kökleşmiş bazı benlikler için ise daha uzun bir zaman alabilen bir süreçtir.

O yüzden adım adım ilerler insan; ‘emek’leyerek ilerler.

Ve bazen, bir arpa boyu bile yol alamamış gibi hissetse de, aslında diğer yandan ‘farklı konularda birkaç sene önce olduğu kişiden tamamen farklı bir insana dönüşmüştür.

İnsanın hatırlaması gereken şey bu’dur.

Gökçe YILMAZ

Gökçe Yılmaz

İsmim Gökçe Yılmaz. 1980 İstanbul doğumluyum. Nefes almaya başladığım andan itibaren İstanbul’da süren yaşamım 2015 yılından beri Bodrum’da devam ediyor.

Kendimi arama yolculuğum, çocukluk ve gençlik yıllarımdaki sorgulamaları saymazsak, hayatın beni içsel olarak sıkıştırması ile başladı. Okuduğum tüm kitaplar, mutlu olmak için insanın kendini değiştirmesi gerektiğini söylüyordu ama hiçbiri kendimi nasıl değiştireceğimi tam olarak söylemiyordu. Kendimi değiştirmenin ve mutluluğa ulaşmanın yöntemini ararken daha önceden de araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum Reiki’ye uyumlanmaya karar verdim. 2015 senesinde Usui Reiki ile başlayan yolculuğum, 2017 yılından itibaren Gurdjieff’in 4.Yol Öğretisi ile devam etti. 2018 senesinde Bütünsel Yaşam Koçluğu ve 2020 yılında da EFT Eğitimi aldım. 2020 senesinin Aralık ayında Yoga, Nefes ve Meditasyon çalışmaları hayatıma eklendi. Yaşadığım içsel bir çekilim sonucunda, 2021 yılının Şubat ayında, 4.Yol Öğretisinden Tasavvuf Öğretisine geçiş yaptım.

Bugün kendimi dönüştürmeye Tasavvuf Öğretisi ile birlikte Reiki, EFT, Yoga, Nefes ve Meditasyon teknikleri ile devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler