Varoluş Dergisi

TOPRAK VE BİZ

Topraklanma tüm canlılar için çok önemlidir. Toprak ana ve yer küreye üzerimizdeki negatif elektriği akıtmak, hem beden hem de ruh sağlığımız için çok önemli. Çünkü vücudumuzun tüm organlarının toprak ananın elektrik potansiyeli ile dengelenmesi ve tüm hücrelerin stabil hale gelmesi bu şekilde sağlanır.

Topraktan geldik ve yine toprağa gideceğiz. Toprak yaşamımız için çok önemli ve hatta yaşam enerjimizin en temel  öğesi.

Maalesef günümüzde artık ne kadar az olarak toprağı ve sonucunda onun güzellikleri olan yeşili ve  ağaçları görebiliyoruz, farkında mısınız? Gün geçtikçe toprak kalmış alanlar azalıyor. Hepsini betona, yollara ve binalara kurban veriyoruz. Bu sadece büyük şehirlerde böyle değil,  şehir dışına çıktığımızda da durum bu şekle dönmeye başladı. Tarlalar ekilmiyor, meyve sebze için maalesef artık uğraşılmıyor. Binalar, yollar ve yeni inşaatlarla amaç insanlığa daha iyi yaşam hizmeti olarak görülse de aslında bu sistem tamamen insanlığa karşı çalışıyor ve  modern hayat maalesef bizi yeryüzünden tamamen koparma yolunda ilerliyor.

Bir çoğumuz 1995 yılında yapılmış olan Bilim kurgu türündeki  ‘Water World'(Su Dünyası) filmini izlemişizdir. Dünyayı, filmde binalar değil de, sular işgal edince insanlar ufak bir vazodaki toprak parçası için bile birbirlerini öldürmeye başlıyorlar ve sonucunda tüm arayış yeniden ayak basılabilecek, yaşanabilecek ve ekilebilecek bir toprak parçası bulmaya dönüşüyor. Filmi izlediğimizde üzerinde yaşayabileceğimiz, birçok besini yetiştirebileceğimiz, ciğerlerimize yağmur sonrası tertemiz kokusunu çekebileceğimiz topraklara sahip olmanın değerini daha da iyi anlayabiliyoruz ve bunu geçen yıllarla kaybetmeye başladığımızı da içimiz acıyarak fark ediyoruz.

Topraklanma tüm canlılar için çok önemlidir. Toprak ana ve yer küreye üzerimizdeki negatif elektriği akıtmak, hem beden hem de ruh sağlığımız için çok önemli. Çünkü vücudumuzun tüm organlarının toprak ananın elektrik potansiyeli ile dengelenmesi ve tüm hücrelerin stabil hale gelmesi bu şekilde sağlanır. Geçmişte toprakla tüm gün haşır neşir olan, ayağını tüm gün üzerinden kaldırmayan, onu eken ve süren atalarımızdan bugünkü vücudu toprakla ayakkabı vasıtasıyla bile buluşmayan bir nesile dönüştük. Atalarımızın ne kadar sağlıklı olduğunu, ne kadar az ilaç kullandıklarını hatta ruhsal hastalıklara bile ne kadar nadir yakalandığını söylemeye gerek bile yok.

Gelin bu hafta sonu bildiğimiz aklımıza gelen ilk park, bahçe ya da sahile gidelim. Ayaklarımızı çıplak olarak toprağa, çayıra, kuma basalım, üzerimizde birikmiş olan tüm olumsuz ve negatif enerjilerin tamamen toprağa aktığını imgeleyelim, bu akış tamamlanınca toprak anadan tüm çakralarımıza gerekli yaşam enerjilerini çekelim. Kendimizi  çok daha iyi hissediyoruz değil mi? Yaşam enerjimiz, sevecenliğimiz, vericiliğimiz kısacası mutluluğumuz kat be kat arttı ve yeni nesillere bu duyguyu, hatta bu lüksü bırakmak için elimizden geleni yapalım.

Daha yeşil, daha temize doğru mutlu bir ay olsun…

Hakan Özsoy

1970 doğumlu Hakan Özsoy ITÜ'yü Elektronik Mühendisi olarak tamamladıktan sonra, Virginia'da 2 sene İşletme Master'ı yaptı. Ülkesine döndükten sonra çalışmaya başladığı finans sektöründe üst düzey yönetici olarak görevine devam etmektedir. Ruhsal ve kişisel gelişim çalışmalarıyla 2011 yılından beri ilgilenmekte olan Hakan Özsoy; 2012 yılında Reiki’ye İsmail Bülbül Hoca vasıtasıyla inisiye olmuştur. 2016 yılı Haziran ayında Reiki Işık Seviyelerinden 5. ve 6. Seviyeleri tamamlamış ve Reiki’yi gündelik hayatının bir parçası yaparak; çalışmalarını sürdürmektedir. Reiki dışında uluslararası ‘EFT Master Practitioner’ sertifikasına sahiptir ve 2013 yılında NEPAL’de Vipassana Meditation Okulunu başarıyla tamamlamıştır.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler