Varoluş Dergisi

Spiritüel Yoldaki Yanılsamalarımız

Hem ögrenci hem öğretmen olarak süreç içinde en çok karşilaştığım yanılsamalarımızı, eksiklerimizi bu sayıda maddeleştirerek toparlamak, hatırlatmak istedim. Bu yanılsamalar ki bazen farkına varmadan tutunduklarımız, bizi en çok zorlayan ve yolumuzu en çok tıkayanlar… Konu yanılsama olunca maddeleri; madalyonun öteki yüzü, büyük resim ve onun içindeki parçalarla hep beraber değerlendirmenin önemini de akılda bulundurmamızda fayda var. Gün geçmiyor bu konuda yeni bir şeyle karşılaşmayalım; umarım hepimize bir kontrol listesi babında olur.

*Bu yolun bir zümreye özel, lüks, ayrıcalıklı olduğuna inanmak ya da herkesin bu yolu yürümesi gerektiğine ve özellikle de sizin bildiğiniz şekilde, zamanda vs. yürümesi gerektiğine inanmak. Her şeyin herkes için aynı olduğuna inanmak.

*Madde ve manayı, mesela ruh ve bedeni, iç ve dışı ayırmak, dengeyi kuramamak, böyle olunca haliyle bir “taraf” yaratıp aşırı abanmak, ayrıştırmak, ve hiyerarşiye tabi tutmak.

*Zihni, egoyu, nefsi dışlamak, savaşmak, öldürmeye çalışmak. Bunun karşı tarafında; “Aman ya, ne gelirse öyle yaşarım”cılık, ya da nefs terbiyesi ve çabayı yanlış yorumlamak.

*”Ben” bir şeyler yapıyorum sanrısı; madalyonun öteki yüzü olarak, “Kendini bir şey yapandan ayrı sanmak”.

*Soyut-mana-spiritüel-elle tutulamaz olanda, özellikle enerji şifa sistemlerinde kuralsızlık sanrısı (“Ben yaptım oldu”culuk).

*Daha, en, çok, hızlı, yeni gibi etiketlerle gelen egosal bir takım yanılsamalar. Daha yeni, daha hızlı teknikler, daha moda enerjiler, en çok etki edenler vs. gibi…

*Bilgi toplayıp biriktirerek içsel çalışmaları, deneyimi ihmal etmek ya da içsel çalışmaların muhtaç olduğu ilim kısmını tamamen es geçmek. Ben buna “tek kanatla uçma yanılsaması” diyorum.

*Sihirli değnek, çabasızlık, harikalar diyarı beklenticiliği ya da çilekeşlik yanılsaması.

*Kendi kökenlerine, çalıştığı şeylerin doğasına yabancılık, meraksızlık, sorgulama, farkındalık ve bu motivasyonu besleme, canlı tutma eksikliği.

*Çalışmaları ya da yolu bir hobi, dereceleri bir statü göstergesi sanmak, şikayetlerin, dış kaynakların görüntüsüne göre bir ileri iki geri inip çıkmak, savrulmak; “Pazartesi rejimleri sanrısı” diyorum ben buna.

*Bir şeyleri yaşam düsturu olarak temelden içselleştirmeden, adamadan herhangi bir yol katedebileceğini sanmak. Bunu yapmadan herhangi bir fayda göremeyeceğini sanmak da madalyonun öteki yüzü.

*Belli bir disipline rutin olarak girip belli bir süre tekrarlamaktan yoksun olarak, senelerin yükünün bugünden yarına toptan değişeceği beklentisi. Sabır ve disiplin eksikliği.

*Şeyleri onların düzeyinden değil, kendi bulunduğumuz düzeyden alarak o şekilde yorumlamak ve bunun yol açtığı türlü sapmalar ya da zıttıyla baki olanda paradoksal sorunlar yaşayıp işin içinden çıkamamamız.

*Üstadına biat ederken kendini gerçekleştiremeyeceğin yanılsaması ya da kendini gerçekleştirirken üstadına saygısızlık edeceğin yanılsaması.

*Üstadı doğaüstü  bir yere koymak, belli projeksiyonlar yüklemek, bu şekilde ışığını bağlamak, kendinden ve yoldan uzaklaşmak ya da bu yolun üstadsız, doğru anahtar olmadan ve onu kullanan olmadan yürünebileceği yanılsaması.

* Oldum, bitti yanılsaması ve madalyonun öteki yüzü olarak “Olamadım ama gelecekte bir yerlerde aydınlanacağım” yanılsaması.

*Yargıyı yargılamak.

İsimler suretlere bürününce düşman olmuşlar ya birbirlerine, hepsini bilen gelip birleştirmiş onları…

Ayrılıktan geçmeden birleşme olmaz.

Mesele ayrılıkta birleşmeyi yaşayabilmek, mesele dünyevide uhreviyi yeşertebilmek, mesele tüm yanılsamaların yanılsama olduğunu bilirken sapla samanı ayırabilmek ve tüm paradoksları yakıp kül edenle olabilmek…

Kasımda Aşk başka olsun hepimize.

Işığınız bol, neşeniz ve çabanız daim olsun.

Ahu Birlik

1981 baharında Ankara'da doğdum. Çocukluğum ve gençliğim seyahat ve enstantanelerle geçti. İstanbul Bilgi Üniversitesi Film&Tv lisans ve Kültürel İncelemeler yüksek lisans programlarını tamamladıktan sonra hizmet, üretim, reklamcılık gibi sektörlerde farklı görevlerde yer aldım. 2012 yılında içsel yolculuğu beni Reiki Bilinçaltı Terapiler ve Can Hocam İsmail Bülbül'e taşıdı. 2014 yılından beri Bodrum'da yaşıyor, Bodrum Şifa Sanatları Atölyesi Kumbahçe'de yolculuğumuza sevgiyle, şükranla devam ediyorum.

Usui Reiki Master Teacher

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler