Varoluş Dergisi

HAYAT AMACI

“Ne kadar hızlı veya yavaş gittiğinizin bir önemi yoktur, eğer doğru yöne doğru gitmiyorsanız.”

Hayatı en güzel tanımlayan metaforlardan biridir “yolculuk”. Hayat yolculuğunda da nereye gitmek istediğini bilmek ve o hedefe ulaşmak için çaba sarf etmek insanları yolda tutan ve ilerlemesine vesile olan en önemli etkendir.

Sıkça rastladığımız son zamanlarda neredeyse klişe haline gelen “hayat amacını bulmak” bir insan için gerçekten önemli midir?

Bu hayata, bizden beklenenleri karşılamaya çalışmakla adım atıyoruz. Zamanla kendi doğrularımızı keşfetsek de, insanların yaklaşık %80’ni  toplumun ve ailesinin ondan beklediklerini karşılamaya çalıştığı bir hayatı yaşıyor. Buna öğretilmiş hayatlar diyoruz.

Etiketi sağlam bir okul, iyi kazançlı bir iş, iyi bir eş, çocuklar, ev, araba, peşinde koşan bir birey, ilerleyen yaşlarında, aslında metazori yaşadığı hayatın içinde kaybolmuş, mutsuz buluyor kendini.

Peki neden?

Çünkü daha önce denenmiş ve bireyleri en güvende tutacak yol neyse o aktarılıyor nesilden nesile ve öğütleniyor. Ancak burada bireyin “mutlu  olması” “tatmin olması” gibi bir hedef yok. Sigortalı bir işin olsun, başını sokacak bir evin… Temelde en güvenli(!) ve  denenmiş yol tarif ediliyor… Sonuç olarak, o evin borcunu ödemeye adanmış, istemediği işlerde çalışarak  yitirilmiş bir hayat…

Peki kendi hayat amacımızı nasıl bulabiliriz? İşte sizlere yardımcı olması için bir kaç önerim:

1-Kendinizi tanıyın: Kendinizi tanımak, hayat amacınızı bulmanın önemli bir adımıdır. Kendinize sormanız gereken sorular şunlar olabilir: Ne seviyorum? Ne için tutkulu hissediyorum? Benim özelliklerim, becerilerim ve ilgi alanlarım nelerdir? Kendinizi tanıdıkça, hayat amacınızı bulmanız daha kolay olacaktır.

2-Deneyimleyin: Farklı deneyimler yaşamak, hayat amacınızı bulmanızı kolaylaştırabilir. Farklı alanlarda deneyimler edinin, yeni hobiler edinin ve yeni şeyler öğrenin. Bu deneyimler sizi, gerçekten ne istediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

3-Kendinize hedefler belirleyin: Kendinize gerçekleştirmek istediğiniz hedefler belirleyin. Bu hedefler hayatınızda neyi başarmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir ve size hayat amacınızı bulmak için bir yön verebilir.

4-İlham alın: Hayatınızda size ilham veren kişileri bulun. Bu kişilerin hayat hikayelerini ve başarı öykülerini okuyun ve ilham alın. Onların hayat amaçlarına nasıl ulaştıklarını öğrenin ve kendinize uygun olabilecek ipuçlarından faydalanın.

5-Kendinize sorun: Hayatınızın anlamını ve amacını belirlemek için kendinize şu soruları sorun: “Hayatta gerçekten ne istiyorum?” “Benim için gerçekten önemli olan şeyler nelerdir?” “Dünyaya nasıl bir katkıda bulunmak istiyorum?” Bu sorulara yanıt vererek, hayat amacınızın ne olduğunu anlayabilirsiniz.

6-Yolculuğun tadını çıkarın: Hayat amacınızı bulma yolculuğu, son derece keyifli ve öğretici olabilir. Bu yüzden, bu sürecin tadını çıkarın ve kendi kişisel gelişiminiz için yapacağınız adımlardan keyif almaya çalışın.

Esen Kalın…

Beyza TUNCA

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler