Varoluş Dergisi

Sanat Galerisi

Sanat galerisine insanlar neden giderler hiç merak ettiniz mi? Güzel sanatlar fakültesine giden öğrenciler ödevlerini yapmak için…

Harika resim yapan amatör ya da profesyoneller resimlerini yapıp sergilemek ya da satışa sunmak için, birazcık elinde yeteneği olan ya da olmasını arzu eden emekli ya da ev hanımları hobi olarak vakitlerini geçirmek, kendilerini geliştirmek için. Hatta kötü alışkanlıklarından kurtulmak için bile gidenler var, mesela sigarayı bırakmak için.

Benim de yolum tesadüfen buradan geçti ve içeriye girdim, sessiz olunuz yazıları ve kalabalık ama ses çıkmayan harika fresh bir ortam. Duvarlar şahane resimlerle dolu, mis gibi kağıt ve boya kokuları, hafif bir batı müziği fonda, yürürken çıkan o tahta parkenin gacur gıcır sesleri ve dev boyuttaki tuvaller. Ben bir akademisyen olarak böyle bir ortamı görünce okyanusun derinliklerine dalmış bir balık gibi hissettim kendimi, rengarenk tablolarla dolu ama bir o kadar sakin ve huzurlu bir yer.

Resim yapmak, benim de herkes gibi sadece ilkokulda ya da ortaokulda resim derslerinde gördüğüm ve yaptığım bir şeydi. Duygularımı kağıda döküp renklerle ifade edebileceğim daha profesyonel anlamda (ya da buna resim defterine değil de tuvale diyelim) resim yapmayı düşünebilirim dedim kendi kendime.

Yazımıza konu olan yer Resim Yap Sanat Galerisi, İzmir-Balçova-Teleferik mevkiinde yol üzerinde çok kolay bir güzergahta. Hatta Balçovalılar varsa, onlar için söyleyelim, Balçova Pazar yerinin kurulduğu caddede.

Dürdane Hanım ve Eşi Erol Bey birlikte çalışıyorlar burada. Eşi, galerinin işletmeciliği ile ilgileniyor, Dürdane Hanım Güzel Sanatlar Fakültesi’ni ikincilikle bitirmiş, müşteri demeyelim çok kızarlar, sanatçı adaylarıyla ilgileniyor. İşi ticaret gibi yapmıyorlar kesinlikle, saatlerce resim yapabilirsiniz size kalkın gidin diyen yok, her daim self servis çayınız kahveniz de var, sanat ne kadar kolaymış diyesi geliyor insanın. 🙂

İlk gittiğinizde elinizin resim çizmeye olan yatkınlığı ölçülüyor, çok kötüyüm derseniz desen çalışması yaptırılarak, resimde iyiyim derseniz de, herhangi bir objeyi çizdirilerek sizin kabiliyetinizi ölçüyorlar, aşamanıza uygun resim seçeneklerinden en uygun olanı birlikte seçerek hemen bir tuval çalışmasına başlayabiliyorsunuz. Ben bile başladıysam ki yıllardır elime resim kalemi almamışım?? Herkes yapar bu işi diyorum. Aşağıdaki sanatsal çalışma da benim yapıtlarımdan. 🙂 Henüz yapıt olmadı, olacak inşallah??

Acaba resim psikolojik anlamda rahatlatıcı mıdır? Veya el becerim ne boyutta merak edenler varsa 1 aylık denemelik bir süre ile başlayabilirler bence.

Ya da sosyal bir ortam arıyorsanız, sosyalleşmek istiyorsanız ama aynı zamanda da dinlenmek, tam size göre bir etkinlik burası. Bir sürü resim yapan arkadaşınız oluyor, atölyede çaylarınızı içip atıştırmalıklarınızı yiyebilir, soluklanmak için sohbete katılabilir, resimlerinizle para bile kazanabilirsiniz.

Sebile Güneş

Sebile Güneş Nisan 1977 Yılında Bursa’da dünyaya geldi. İlk ve Orta Öğretimini Bursa Nedim Öztan İlkokulu ve Bursa Cumhuriyet lisesinde tamamladıktan sonra , Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünü kazanarak İzmir ‘e yerleşti . Mezun olduktan sonra evlendi, Defne ve Burak adında iki çocuğu var. 2002 yılından beri özel sektörde mesleğini yapmaktadır. Kendisine, sebilegunes2007@hotmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler