Varoluş Dergisi

GÜN’LERDEN ŞİMDİ

İnsan yeni bir başlangıç yapmak için genellikle bazı özel şartları ve günleri bekler. Pazartesi günü, Ayın 1’inde, Yeni Yıl’da başlamak üzere alınan kararlar ile bir ömür geçer.

Bir kararı almak kolaydır, zor olan o kararı günü geldiğinde uygulayabilmek ve o başlangıcı yapabilmektir.

4.Yol Öğretisinin kurucusu G.I.Gurdjieff bunu şu şekilde anlatır.

İnsanın bireyselliği yoktur. Bir tek büyük ‘Ben’ sahibi değildir. Birçok küçük ‘ben’e bölünmüştür.

Ve her ayrı küçük ‘ben’, kendini Bütün’ün adıyla çağırmaya, Bütün adına hareket etmeye, anlaşmaya, anlaşmamaya, söz vermeye, kararlar almaya muktedirdir ki, sonradan diğer bir ‘ben’ veya Bütün, bunlarla uğraşmak durumunda kalacaktır. Bu durum, insanların, niçin sık sık kararlar aldıklarını ve niçin ender olarak bunları uyguladıklarını açıklar. Bir insan, ertesi günden itibaren erken kalkmaya karar verir. Bir ‘ben’ veya ‘benler’ gurubu bu kararı alır. Ama kalkma, bu karara tamamen karşı olan hatta bunun hakkında hiçbir şey bilmeyen başka bir ‘ben’in işidir. Doğaldır ki, o insan, sabahleyin uyumaya devam edecek, akşam yine erken kalkmaya karar verecektir.” İnsanın Gerçeği Kendini Bilmek – P.D. Ouspensky

O başlangıcı yapabilmekten daha zoru ise, onu sürdürülebilir kılmaktır. Bu konu ile ilgili daha detaylı bir anlatım için, Varoluş Dergisi Aralık 2021 sayısındaki yazımı okuyabilirsiniz. https://varolus.com/enerji-sizintilari-ve-surdurulebilir-kararlar/

Gün, Bugün’dür!

Siz bu yazıyı hangi yıl ve hangi ay’ın hangi gün’ü okuyacaksanız, yapmak istediğiniz bir başlangıç için hemen bugün o adımı atın.

Bu başlangıcı yapmamak için zihniniz size hiç durmadan bahane üretebilir. Benim zihnimin çoğu zaman bana söylediği repliklerden örnek vermem gerekirse;

“Düzgün bir başlangıç yapmamış olacağım, içime sinmez.”

“Cuma günü yeni başlangıç mı yapılırmış?”

“Bu konuyu önce kafamda iyice bir planlayıp oturtmam lazım.”

“Henüz hazır değilsin, yapman gereken x işleri önce bir bitir, sonra ona başlarsın”

“Bu hali ile mükemmel değil.”

Gün, Bugün’dür!

Senin niyetlerine, isteklerine doğru bir adım atmanı sabote eden zihninin cümlelerini hemen şimdi Sen’de fark et.

Her ne kadar, sana gerçekliğin o imiş gibi gelirse gelsin; o düşünce ile – o gerçeklik hissi ile olan özdeşliğini bir parça kırmak için, DUR. Sadece Dur!

Varlığına alan açtığın bu boşlukta, istediğin o başlangıcı yapmak için niyet et ve bugün o başlangıca dair ilk adımı at.

En doğru gün, Bugün!

En doğru an, Şu An!

Gökçe YILMAZ

 

Gökçe Yılmaz

İsmim Gökçe Yılmaz. 1980 İstanbul doğumluyum. Nefes almaya başladığım andan itibaren İstanbul’da süren yaşamım 2015 yılından beri Bodrum’da devam ediyor.

Kendimi arama yolculuğum, çocukluk ve gençlik yıllarımdaki sorgulamaları saymazsak, hayatın beni içsel olarak sıkıştırması ile başladı. Okuduğum tüm kitaplar, mutlu olmak için insanın kendini değiştirmesi gerektiğini söylüyordu ama hiçbiri kendimi nasıl değiştireceğimi tam olarak söylemiyordu. Kendimi değiştirmenin ve mutluluğa ulaşmanın yöntemini ararken daha önceden de araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum Reiki’ye uyumlanmaya karar verdim. 2015 senesinde Usui Reiki ile başlayan yolculuğum, 2017 yılından itibaren Gurdjieff’in 4.Yol Öğretisi ile devam etti. 2018 senesinde Bütünsel Yaşam Koçluğu ve 2020 yılında da EFT Eğitimi aldım. 2020 senesinin Aralık ayında Yoga, Nefes ve Meditasyon çalışmaları hayatıma eklendi. Yaşadığım içsel bir çekilim sonucunda, 2021 yılının Şubat ayında, 4.Yol Öğretisinden Tasavvuf Öğretisine geçiş yaptım.

Bugün kendimi dönüştürmeye Tasavvuf Öğretisi ile birlikte Reiki, EFT, Yoga, Nefes ve Meditasyon teknikleri ile devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler