Varoluş Dergisi

‘RUH HASTALANMADAN, BEDEN HASTALANMAZ’

Hayatınızda şu anda neyi besleyip, büyütmek istersiniz? Kaygıyı ve stresi mi? İçsel huzur ve dengeyi mi? Kuşkusuz olumludan yana kullanırız hakkımızı. Oysa bu her zaman mümkün olmuyor. İçinde bulunduğumuz durumları, koşulları seçemiyoruz bazen. Bir süre enerjimizin uygun olmadığını düşündüğümüz mekan ya da kişilere maruz kalıyorsak bedenimizde yavaş yavaş sinyal veriyor. Ağrıyan başımızı, kronikleşen halsizliğimizi, geçmeyen alerjimizi bazen soğuk algınlığına, bazen yoğun çalışma şartlarına bağlıyoruz. Peki bu sahiden böyle mi? Hastalıklarımızın altında başka başka sebepler olamaz mı?

Yazar Louise L. Hay’in adını duymuşsunuzdur. Kişisel gelişim alanında pek çok kitaba imza atan yazar,  “Tüm hastalıkların zihinsel nedenleri ve iyileşmenizi sağlayacak düşünce modelleri” kitabında tam da bu konuya değiniyor. Hay; hayatımızdaki  tüm deneyimler gibi hastalıklarımızı da kendi düşünce kalıplarımızla yarattığımızdan bahsediyor ve iyileşmeyi sağlayacak düşünce modellerine değiniyor ve okuyucuya bazı olumlamalar sunuyor.

İşte, kitaptan çok yaygın hastalıklar, olası nedenleri ve yeni düşünce modellerine birkaç örnek:

*Sorun : Sinirlilik

*Olası neden: Korku, acelecilik, mücadele

*Yeni Düşünce Modeli: Sonsuzluğun içinde yolculuk yaptığımı biliyorum. Her şeye zaman var.

*Sorun: Baş Ağrısı

*Olası Neden: Değersizlik duygusu, kendini eleştirme

*Yeni Düşünce Modeli: Kendimi seviyor ve onaylıyorum.

*Sorun: Siğil

*Olası neden : Küçük nefretler duyma, çirkin olduğuna inanma

*Yeni Düşünce Modeli: Tüm ifadesi ile hayatın güzelliğiyim.

Bense kitabı okurken alerji kısmında takıldım kaldım bir süre…

Kendi hikayem geldi aklıma ve geçtiğimiz gün kendime sorduğum bir soruya da bu kitap aracılığıyla yanıt buldum. Uzun bir süre alerji ile mücadele ettim.  Neye alerjim olduğunu bilmeden sürekli hapşırıyor, kanlanmış gözlerime çare arıyor ve nefes almakta güçlük çekiyordum. Neredeyse kapısını çalmadığım kulak, burun, boğaz uzmanı kalmadı. Çok ilgilendiler ve çeşitli ilaçlar verdiler. İlaçları kullandım ama sadece biraz daha iyi hissettim. Alerjim tümüyle geçmedi. Üstelik neye alerjim olduğunu bir türlü bulamadık. Bir uzman evde hayvan mı besliyorsun? Belki tüylerine alerjin vardır dedi. Evde olmasa da yıllardır bahçede, sokakta kedi beslerim bu yeni bir şey değildi ve benim için geçerli bir sebepte değildi…

Uzun bir süre, hiç güneş görmeyen, fazla fazla sorumluluklar yüklenen, eleştiri dozunun yüksek, takdirin yok denecek kadar az olduğu, bu sebeple çalışanların mutsuzluğunun yüzüne yansıdığı, aynı dili konuşmadığımızı ve bu sebeple anlaşılmadığımı hissettiğim keyifsiz bir ortamda çalışmıştım. Her nasılsa bu negatif enerji portalına takılıp kalmıştım.

Bilirsiniz enerjimizin artık uyuşmadığı kişi ve ve mekanlarla yollarımız bir süre sonra ayrılır. Benim içinde öyle olmuştu. Aldığım Reiki inisiyesi ve eğitimi sonrası artan enerjim ve değişen frekansımla bu ortamdan hızla ve kolaylıkla uzaklaşmış, işten ayrılmıştım. Bir hafta içinde ise alerjimden eser kalmamıştı.

Yazar Hay, kitabında alerji kısmında şöyle sesleniyor okuyucuya  “Senin kime alerjin var ?” *

Evet artık bu sorunun yanıtını biliyorum. Belki siz de kitabı okuyup hastalıklarınıza farklı bir açıdan bakmayı denersiniz.  “Ağrıyan belki sırtınız değil, yüklendiğiniz fazla sorumlulukların ağırlığıdır. Belki de migreniniz yok. Bastırdığınız korkularınız var.” Ve belki de tüm bu hastalıkları seçtiğiniz gibi, onlardan özgürleşmeyi de seçebilirsiniz.  Ruhunuza ve Kendinize İyi Bakın !

Damla KAMAR

Kaynakça:

* Louise L. Hay “ Tüm hastalıkların zihinsel nedenleri ve iyileşmenizi sağlayacak düşünce modelleri “ Kitabından alıntıdır.

 

Damla Kamar

Eskişehir’de doğdum ve büyüdüm. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema ve Tv bölümü mezunuyum. Öğrencilik yıllarımda üniversitenin radyosunda başladığım “spikerlik-sunuculuk“ mesleğimi mezun olduktan sonraki 15 yıl boyunca İstanbul ve Eskişehir'de ki çeşitli Radyo ve Tv’lerde sürdürdüm. Mesleğimi sürdürürken Kişisel Gelişim, Astroloji, Spiritüalizm, Reiki ve Şifacılık konuları üzerine okumak ve araştırma yapmak en keyif aldığım şeyler arasındaydı. 2021 yılında Reiki ve bu konuda benim için en doğru rehber olduğuna inandığım tüm sorularıma içtenlikle yanıt veren hocam İsmail Bülbül ile tanıştım. Kendimi şifalandırmak için aldığım Reiki inisiyesi ve eğitimi sonrası yaşadığım farkındalıklarla hayatım pozitif yönde değişti ve gelişti. Şu anda Reiki 3A Master’ım. Çok sevdiğim Reiki’yi, hayata dair gözlemlerimi ve okuduklarımdan ve yaşadıklarımdan bana kalan farkındalıkları sizlerle paylaşmak adına yazılarımla Varoluş Dergisi’ndeyim.

4 yorumlar

  • Degerli Damla hanim yazinizi büyük ictenlikle okudum.Günümüzde yasanan ve yasanmakta olan durumlari gercek olarak yansitmissiniz.Sizi tebrik eder bundan sonraki gercek bir durumu yansitarak kaleme almaniz dilegiyle.saolun varolun.saygilarimla

  • Harika bir yazı olmuş.İlgiyle ve merakla okuduğum bir yazı oldu.Emeğinize,yüreğinize sağlık.

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler