Varoluş Dergisi

TEK BAŞINALIĞA ÖVGÜ

Bir gülümseme ile tüm sınırların kalktığı bu coğrafyada, tek başınalığın değeri pek anlaşılmamıştır.

Çoğu zaman boynu bükük yalnızlıkla karıştırılır veya karşılaştırılır. Aralarındaki en büyük fark farkındalıktır. Kalabalıklar içerisinde yıllarca, fark etmeden yalnız kalabilirsin. Oysa tek başınalık tüm hücrelerinle hissettiğin bilinçli bir makamdır. Yalnızlık şikayete ve arayışa gebedir. Tek başınalık ise önce keşif, akabinde kabullenmedir.

Tek başınalıkta, yalnızlık hissi sırra kadem basar. Şairin çizdiği gibi; bir ağaç gibi hür, bir orman gibi kardeşçesine hali başlar. Tabii bu bir anda, lineer şekilde oluşmaz. Unutkan insanoğlunun varlığını tedricen sarar bu sarmaşık.

Toplum tarafından pek hoş görülmeyen veya en iyi ihtimal anlaşılmayan bu hal, bazı düşünürler tarafından özendirilmiştir. Carl Jung lafı dolandırmadan şöyle der:“Hayvan sürüleri kalabalıklaştıkça akıllanır, insanlar kalabalıklaştıkça aptallaşır.” Tek başınalığını deneyimleyen kişi kalabalıklaşmaya meyilli değildir. Sorumluluklarını daha net gösteren bu hal, hangi ortak paydada insanlarla buluşacağına da ışık tutar.

İnsanları çoğunlukla noksanlıkları bir araya getirir.  Hani Mesnevi’deki Karga ve Leylek hikâyesinde olduğu gibi. Bu kadar farklı iki kuşun bir arada olması, birlikte yol alması herkesi şaşırtır. Karga dediğin kargalarla, leylek dediğinde leyleklerle uçar der, kuşlar âlemi. Sonra yakından, daha yakından bakarlar ki ikisi de topaldır. İşte böyle, varlıklar değil yokluklar birleştirir insanları çoğu zaman.

Tüm noksanlıklar zarif bir anlayışa evrilir, merhamete dönüşür. Noksanlıklar tabiidir, lakin yoldaş aranmaz bu tabiata. Çünkü Osho’nun da dediği gibi tek başınalık bizim doğamızdır.

Doğana sahip çıkmak istiyorsan, zihninin bir köşesine şunu iliştir: Ben kendime yeterim!

Nukhet Serin

Nukhet Serin 19 Aralık günü Edirne’de doğmuştur. Marmara Üniversitesi Eczacılık fakültesinden mezundur ve eczacıdır. Hocası olan İsmail Bülbül’den aldığı Reiki uyumlaması sonrası Reiki pratiklerine devam etmektedir.

Yorum Yaz

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…