Varoluş Dergisi

REİKİ VE BİLİM

Bilimsel makale arama motoru PubMed ile Reiki taraması yaparsanız karşınıza tam 2026 çalışma çıkıyor.

Özellikle 2002 yılı sonrası bu rakamın arttığını, ortalama yıllık 80-85 makaleye ulaştığını söyleyebiliriz. Spesifik hangi hastalıklarda bilimsel makalelerin yayınlandığını analiz ettiğimizde ise sırasıyla ağrı, kanser, depresyon ve anksiyete (kaygı) alanında çalışmaların yoğunlaştığı görülmekte.

Elbette bilimsel analiz yaparken çalışma yapılmasından ziyade; çalışmanın metodu (hangi yöntemlerle çalışmanın yürütüldüğü), dahil edilen hasta sayısı, senesi vb. gibi parametreler önemlidir. Şimdi bu kıstaslara uygun birkaç makaleye göz atalım.

2012 yılına ait bir çalışmada, Reiki terapisinin kanser hastalarında ağrı, anksiyete ve global sağlık parametrelerindeki rolü araştırılmıştır1. Çalışma için, gönüllü Reiki uygulayıcıları 2 sene süreyle bu branşta eğitim aldılar. Çalışmaya her evreden 118 kanser hastası dahil edildi. Çalışmanın sonucunda anksiyete skorları 6.77’den 2.28’e, ağrı skorları ise 4.4’ten 2.32’ye düştü. Bu sonuçlar ışığında, Reiki terapisinin hastaların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarına yanıt veren bir teknik olduğu kabul edildi.

2015 yılında yapılan başka bir çalışmada ise Reiki’nin sezaryen sonrası (1 ve 2. Gün)  ağrı, anksiyete ve hemodinamik parametreler üzerindeki etkinliğini araştırılmıştır.2 Çalışma sonundaki bulgulara göre; Reiki terapisi ağrıyı, anksiyeteyi, solunum hızını ve ağrı kesiciye ihtiyaç duyma oranını azaltmıştır. Çalışmayı düzenleyen uzmanlar, Reiki uygulamasını ağrı ve anksiyeteyi rahatlatmak amacıyla sezaryen doğum sonrası kadınlara önermektedirler.

Görüldüğü üzere bu makaleler özellikle ağrı ve anksiyete tedavisinde Reiki’nin etkinliğine dikkat çekmekte. Reiki terapisi; dokunarak ve uygulayıcı tarafından enerji transferi gerçekleştirilerek yürütülen doğal iyileştirici bir tekniktir. Ve bu kadim bilgi her geçen gün bilim dünyasında daha fazla kabul görüyor. Günümüzde dünyanın önde gelen hastanelerinde Reiki uygulamaları yapılmakta, hemşirelere özel Reiki eğitimi verilmektedir. Bu bilimsel veriler ışığında ülkemizde de benzer uygulamaların başlaması dileğiyle…

 

Referanslar:

  1. Birocco N, Guillame C, Storto S, et al. Am J Hosp Palliat Care. 2012Jun;29(4):290-4.

Midilli TSEser I. Pain Manag Nurs. 2015 Jun;16(3):388-99.

Nukhet Serin

Nukhet Serin 19 Aralık günü Edirne’de doğmuştur. Marmara Üniversitesi Eczacılık fakültesinden mezundur ve eczacıdır. Hocası olan İsmail Bülbül’den aldığı Reiki uyumlaması sonrası Reiki pratiklerine devam etmektedir.

Yorum Yaz

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…