Varoluş Dergisi

REİKİ 3B SEVİYESİ

Çocuklara baktığımızda, onlarda  sadece ışığı gördüğümüzü farkettim. Evet onlara baktığınızda ışığı görürsünüz. Nur’un sesini duyarsınız. İşte anlatmaya çalıştığım şey de,  12 yaşına kadar çocukların da böyle egosuz ışık içerisinde nurlu bir vücut olduğudur.

Reiki 3b seviyesinde şifa enerjiniz çok çok yükseldiği gibi zihin farkındalığı da bir o kadar yükseliyor. Kendinizi görebiliyor, egolarınızı fark edebiliyor, ayrıca hızlıca kabule geçip doğru olana dönüştürebilme yeteneği kazanıyorsunuz. Maddeden düşünceye doğru değil de, düşünceden maddeye uzanan gerçekliği görüyorsunuz. Zihnin yapabildiklerini yaptıklarını anlıyor, kontrol edebiliyorsunuz. Enerjik formları daha rahat algılayabiliyor ve faydalarını görebiliyorsunuz. Anın tadını çıkarmaya odaklanıyor, güzel hayal ettiğiniz gelecek planları üzerine çalışmalar yapabiliyorsunuz. Aslında her şey size bağlı; Reiki 3b aşamasında daha birçok şeyi keşfedebilirsiniz.

İçinizden çalan bir kapı var, dostlar bilir. Çalındı mı bir kere açılır o kapı fakat; karmaşa da odur ki, kapıyı çalanda açan da aynıdır. Reiki 3b seviyesinde buna tanıklık eder ve yaşarsınız. Her Reiki 3b seviyesi kişiye aynı halleri mi yaşatır derseniz, ‘Hayır’ derim. Çünkü her insanın yaşaması gereken haller farklıdır fakat; özde ulaşılacak idrak aynıdır. Ben de,  2015 yılının aralık ayından beridir Reiki 3b seviyesinin bana getirdiği farkındalıkları yaşıyorum. Zihinde kutucukların açılması mı, gözdeki perdelerin kalkması mı,  yoksa hepsi birlikte mi oluyor derseniz; olanlar nasıl oluyorsa güzel oluyor dostlar..

Şimdilerde sessizim.. Sorularım azaldı. Öylece bekleyişteyim ve izliyorum ama aradığım bir ses var, sadece, onu  takip etmemi sağlayacak.. Bütün geçirdiğim süreçler sonunda reikinin sadece iyi etkileri olduğunu anladım ve  yaşadım.. Reiki’nin diğer seviyelerini deneyimlemekte, kısmet olursa çok isterim. Bir tavsiyem olursa eğer, Reiki 3b seviyesini de deneyimleyin. Hatta  insanlar hayatlarında bir kere reikiye uyumlanmayı deneyimlemeliler bence.

Reiki 3b seviyesinin ben de yarattığı bir başka farkındalığa daha değinmek istiyorum.

12 yaşına kadar çocukların zihinsel yönetebildikleri bir iradeleri yok. Bir benlik algısı, bir uyanıklık hali yani egoları yok. (*1) Bunu öğrendiğim günden beri çocukların sesleri çok değerli benim için. Onların sesleri takip ettiğim sesler arasında:)

Neden mi? Anlamamız için egonun ne olduğunu tekrar hatırlamamız gerekir.

Şöyle anlatayım; (*2) Çocuk büyüdükçe dış dünyanın gerçeklikleri hazza ulaşmada bazı kuralların olduğunu öğretir. Bu durumda alt benliğin bir bölümü özel bir evrimleşme göstererek egoyu oluşturur. Egonun asıl görevi düzenlemedir.  Ego insanoğlunun dış dünya ile uyum içerisinde yaşamasını sağlayan zihinsel işlevler bütünüdür. Yani gerçeklik kuralı egoda hakimdir. (Gerçeklik-Reality İlkesi)

Ego dış dünyanın gerçekleri ve iç dünyanın haz arayışı arasında dengeyi sağlayan araçtır. Bu dengenin sağlanması için ego bazı yetilerle donanmıştır. Egonun gerekli yetilere ulaşması soyut düşünce biçiminin oluşmasıyla gerçekleşir. Soyut düşünme becerisi 12 yaşından itibaren gelişmeye başlar. Akıl, dürüstlük, ölüm gibi soyut kavramlar çocukta yerleşmeye başlar. Dolayısı ile ego 11-12 yaşında bir çocukta gelişmeye başlıyor demektir. Egonun gelişimi çocuklarda irade kavramını da geliştirir. Hepimizin bildiği gibi insan, iradesi ile doğru-yanlış, iyi-kötü gibi seçimler yapabilir. (*1) Çocuk ancak 12 yaşından sonra duygularını, hazlarını ve davranışlarını yönetebilecek iradeye sahip olabilir. Buraya kadar ego ile irade  gelişiminin ne kadar iç içe kavramlar olduğunu anlatmaya çalıştım. Bu yüzden 12 yaşına kadar çocuğa egosu gelişmemiş diyebiliyorsak, aynı ölçüde iradesi de gelişmemiştir, diyebiliriz.

Benim asıl ulaşmak istediğim bilgi bu değildi. Bu, şu ana kadar, beni anlamanız için yaptığım bir açıklamaydı. Ben ise bu algıdan sonra 12 yaşına kadar bir çocuğa baktığımızda egoyu göremiyorsak eğer neyi görebiliyoruz sorusunun cevabını değerli buluyorum. Çocuklara baktığımızda, onlarda  sadece ışığı gördüğümüzü farkettim. Evet onlara baktığınızda ışığı görürsünüz. Nur’un sesini duyarsınız. İşte anlatmaya çalıştığım şey de,  12 yaşına kadar çocukların da böyle egosuz ışık içerisinde nurlu bir vücut olduğudur. Onlar tümüyle ışık parçası ve çok değerlidir. Tümüyle ihtiyaç duydukları tek şey sevgidir. Halbuki anlam veremediğimiz davranışlar yaptıklarında, çocuklarımıza ne çok kızıyoruz farkında mısınız? Onların yaptığı da söylediği de,  ne de güzeldir göremiyoruz. Belki de defalarca el feneri oluyorlar bizlerin hayatına.. Hayvanlar da öyle değil mi dostlar? Yaratılmış egosuz varlıklar. Artık çok değerliler bu yüzden benim için.

Şimdi çocuklara, doğaya, hayvanlara çok değer veren adeta kutsal mabetler gibi koruyan bir toplum olduğumuzun hayalini kuruyorum. O bilinçte bir toplum olsak çok daha güzel, çok daha mutlu olurduk diye düşünüyorum. İşte Reiki 3b seviyesi çocuklar, hayvanlar kısaca doğa ve evren ile ilgili bir bilinç uyanışı da oldu benim için aynı zamanda. Onları çok daha iyi fark ettiğimi ve takip edip anlamaya çalıştığımı görüyorum.

Bu yazımda reiki 3b seviyesinin bendeki izlerini gözlemleyebildiğim kadar paylaşmak istedim sizlerle.

 

Kaynak(*1): http://nesrinveaysegul.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/42/01/727922/icerikler/7-14-yas-donemi-cocuk-egitimi_2272475.html

(*2) https://www.psikonet.com/id-ego-superego_nedir-125.html

 

 

Harika Ertuğrul

9.5.1978 Adana doğumluyum. Hayatımın 30 senesi istanbulda geçti. İTÜ Fizik Mühendisliği ve ardından Marmara Üniversitesi fizik öğretmenliği tezsiz yüksek lisansını tamamladım . Bir süre dershanelerde öğretmen olarak sonra da özel okullarda öğretmen olarak 10 yıl çalıştım. Evliyim 3 yaşında bir kızım var ve zamanımın büyük kısmını kızımla geçirmekteyim. Reiki masterıyım ve tüm spirituel konularla ilgiliyim. Çocukluğumdan buyana içimdeki merakla boğuşmakta, merak ettiğim herşeyi araştırmakla ve yaşamakla meşgulüm :)

Yorum Yaz

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…