Varoluş Dergisi

Kendi Kendine Telkin*

Birkaç sene evveldi. Reiki hocam (İsmail Bülbül) elime, üzerinde bazı cümlelerin bulunduğu kağıtlar sıkıştırdı. Her sabah ayna karşısında 21 gün süreyle bu cümleleri tekrarlayacaksın dedi.

Kağıtlara baktım, dudak büktüm ve içimden bu cümlelerle mi şifa bulacağım diye geçirdim. Açıkçası pek inanmadım, çünkü zihnimdeki kalıp, bu kadar basit olmamalı diye fısıldadı. Yine de her sabah hocamın istediği şekilde olumlamaları tekrarladım. Birkaç gün sonra, gün içinde içimden bu cümleleri istemsiz bir şekilde tekrarladığımı fark ettim. Yirmi bir günün sonunda ise bana çok faydası olduğunu gözlemledim. Hocama bu tekrarların faydasını çok gördüm dediğimde, devam etmemi istedi. Altı ay sonra ise olumlama cümlelerimi değiştirdim, çünkü önceki sözleri hal edinip, giyinmiştim bile…

Nihai sonuca ulaşınca, şifalanmama tesir eden bu yöntemin mekanizması üzerine kafa yordum. Araştırmalarım beni birçok ustayla ve kitaplarıyla tanıştırdı. Ama bunların bence en önemlisi Fransız eczacı ve psikolog Emile Coue’nun Kendi Kendine Telkin kitabıydı. Telkin biliminin ustası olarak bilinen Coue, kitabında “Doğa ve evren yasalarına aykırı olmadığı sürece, bizim için hiçbir şey imkansız değildir” diyerek söze başlar. Olumlu telkinlerle yalnızca bedensel kontrol değil, doğru bir telkin uygulamasıyla ahlaki ve zihinsel melekelerimizi de değiştirebileceğimize dikkat çeker. Ve önemli bir uyarıda bulunur: İyi bir telkin ne kadar şifa vericiyse, olumsuz bir telkin de o kadar yıkıcıdır.

Peki bu şifaya nasıl kavuşuruz? Coue bu soruyu şöyle cevaplıyor: Öncelikle zihinsel işleyiş mekanizmalarını kavramamız gerekir. Zihinsel kimliğimizi şuur ve şuurdışı oluşturur. Genelde insan davranışlarının büyük ölçüde şuur (bilinç) kimliğine dayandığı inanılır. Oysa şuur, şuurdışının o muazzam rolüyle karşılaştırıldığında, engin bir okyanusun ortasında, fırtına ve kasırgalara açık küçük bir adacıktır. Şuurdışı, sürekli faaliyet halinde, çok hassas bir fotoğraf klişesi gibidir. Sorgulamadan her şeyi kaydeder. Yine bilinçle kıyasladığımızda mükemmel bir belleğe sahiptir.

Öte yandan bilinçdışının, yönünü bilmeden yedi düvele koşan bir ata evrildiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. İşte bu dizginleri elde sımsıkı tutmanın yöntemini gösterir olumlamalar bize… Düzenli, bıkmadan, doğru telkinlerle, bu ata yön verebiliriz. Unutmamalıyız ki süreç herkes için farklı işler. Herkesin içselleştirmesi kendine has bir yol izler.

Emile Coue kitabında herkesin kullanıp fayda sağlayabileceği bir cümle hediye eder. Ben de bu cümleyi sizinle paylaşıyorum. Coue, akşamları ve sabahları 20’şer kez, yalnızca kendinizin duyabileceği bir ses tonuyla şu cümleyi tekrarlamayı önerir: “Her geçen gün, her yönden daha iyi oluyorum.”

Okuyan herkese şifa olsun..

*Kaynak: İlkeleri ve Uygulamalarıyla Kendi Kendine Telkin – Emile Coue

Nukhet Serin

Nukhet Serin 19 Aralık günü Edirne’de doğmuştur. Marmara Üniversitesi Eczacılık fakültesinden mezundur ve eczacıdır. Hocası olan İsmail Bülbül’den aldığı Reiki uyumlaması sonrası Reiki pratiklerine devam etmektedir.

Yorum Yaz

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…