Varoluş Dergisi

İKİGAİ: BİR JAPON ÖĞRETİSİ

İkigai, Japonların bulduğu bir öğreti olup insan yaşamının sırrını ve tutkusunu gün yüzüne çıkarmayı amaçlamaktadır.  Japoncada “iki”; yaşam, “gai” ise etki, sebep anlamına gelmektedir.

İkigai, Japonların bulduğu bir öğreti olup insan yaşamının sırrını ve tutkusunu gün yüzüne çıkarmayı amaçlamaktadır.  Japoncada  “iki”; yaşam,  “gai” ise etki, sebep anlamına gelmektedir. Yani, kendi İkigai’sini bulmuş bir birey, yaşama sebebini keşfetmiş olur.  Hayatı içsel bir yolculuk olarak tanımlarsak, İkigasi’ni bulan biri kendi yolunu çizebilmeye muktedir olur.

Eğer ikigai hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız internette ve kitapevlerinde birçok kaynak mevcut, fakat ben özellikle Hector Garcia ve Francesc Miralles’in araştırmaları sonucu ortaya çıkmış olan “İkigai” kitabını öneriyorum. Kitapta uzun ve sağlıklı yaşamlarıyla ünlü Japonya’nın Okinowa Adası’nın sakinlerinden bahsediliyor ve ikigai örneklemeleri genellikle onlar üzerinden yapılıyor.

Aşağıda en genel hatlarıyla bir İkigai şeması göreceksiniz:

 

Herkesin içinde bir yerlerde keşfedilmeyi bekleyen ikigasi’ni bulması dileğimle…

Alkor Ezer

23.06.1991’de Antakya’da doğan Alkor Ezer, 2009 senesine kadar medeniyetlerin beşiği olan, büyülü şehir Antakya’da yaşadı. 2009 senesinde üniversite eğitimi için İstanbul’a taşındı. Boğaziçi Üniversitesi Entegre Lisans ve Yüksek Lisans Fizik Öğretmenliği Programından 2015 senesinde mezun oldu. Bir sene eğitimine ara verip çalıştıktan sonra ikinci yüksek lisansını yapmak üzere Boğaziçi Üniversitesi’ne geri döndü ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı’na kabul aldı. Akademik kariyerinin yanı sıra müzikte de kendine bir kariyer çizdi ve birçok yurtdışı festivaline içinde bulunduğu korolarla katıldı, çeşitli gruplarla vokal olarak sahneler aldı.

Ekim 2017’de Kadıköy’de gezerken girdiği bir kitabevinde İsmail Bülbül’ün, Reiki: İlahi Aydınlanma kitabını raflardan seçip satın aldı ve daha kitabın ilk yapraklarında kendinden birçok şey buldu. Ardından kitabı okuyup, yazarı İsmail Bülbül ile tanışmak üzere Bağdat Caddesi’ndeki Reiki Okulu’na geldi.

Add comment

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…