Varoluş Dergisi

İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞUN SESİNİ AÇSAK

Eğitimde bazı ülkelere baktığımızda hızla gelişen yeni bir eğitim anlayışını görmekteyiz. Bildiğimiz okul sistemi içindeki derslerin farklılık gösterdiğini ve kuralların değiştiğini izlemekteyiz. Tüm bu değişimleri araştırdığımda bu değişimlerle alakalı benim de çok hoşuma giden yanları olduğunu düşündüm ve paylaşmak istedim sizinle.

Amerika’da bazı ilkokullarda ceza sistemi kaldırılmış yerine meditasyon odaları kullanılmaya başlanmış mesela. Aynı şekilde İngiltere ve Fransa’da yüzlerce ilkokulda ders programı çizelgesi içinde meditasyon dersleri de yer alıyor artık. Bütün yazdığım bu bilgilerle ilgili o kadar video izleme şansımız var ki anlatamam.

Hiç düzenli meditasyon yaptınız mı bilmiyorum ama ben yaptım. Ne kadar güzel ve faydalı bir yöntem olduğunu gayet iyi biliyorum. Hayatımızı harcarken kendinize günlük verebileceğiniz en iyi hediyedir meditasyon. Kendinizle ilgili iç sesinize, sezgilere yöneliştir. Yaşamdaki farkındalıklarınızın hızla artmasını sağlar. Mutluluk verir, gençleştirir. Bu nedenle okullarda meditasyon dersi olması fikrini çok çok iyi, güzel ve faydalı bulduğumu vurgulamak isterim.

Aynı zamanda bir anne olarak yavrumun ülkemde alacağı eğitimleri düşündükçe içimin burkulmadığını söylemem de yalan olur. Çünkü ben çocukların ilkokul yıllarında ruhsal gelişimlerinin çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Son zamanlarda keşke şöyle okul olsa keşke böyle okul olsa diyerek ütopik hayaller kuruyorum. Belki de ilham eden nasıl düşündürüyorsa bir gün benzerinin gerçekleşmesi de çok uzak değildir diye içimden geçiriyorum. Hayalimdeki ilkokul ders programını sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

HAYALİMDEKİ İLKOKUL DERS PROGRAMI

Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma
Nefes egzersizleri Nefes egzersizi Nefes egzersizi Nefes egzersizi Nefes egzersizi
Meditasyon Meditasyon Meditasyon Meditasyon Meditasyon
Müzik Drama-tiyatro Oyunla matematik Müzik Jimnastik
Aikido Jimnastik Dans Oyunla matematik Eğlenceli deneyler
Hayvan sevgisi ve anlama Doğayı anlama ve doğa sevgisi Resim atölyesi Aikido Resim atölyesi
Kitap okuma Kitap okuma Kitap okuma Kitap okuma Kitap okuma
Reiki Görgü ve saygı eğitimi Reiki Görgü ve saygı eğitimi Reiki

 

Kaynak:  https://m.youtube.com/watch?v=x9x_NBxQdAY&feature=youtu.be

 

Harika Ertuğrul

9.5.1978 Adana doğumluyum. Hayatımın 30 senesi istanbulda geçti. İTÜ Fizik Mühendisliği ve ardından Marmara Üniversitesi fizik öğretmenliği tezsiz yüksek lisansını tamamladım . Bir süre dershanelerde öğretmen olarak sonra da özel okullarda öğretmen olarak 10 yıl çalıştım. Evliyim 3 yaşında bir kızım var ve zamanımın büyük kısmını kızımla geçirmekteyim. Reiki masterıyım ve tüm spirituel konularla ilgiliyim. Çocukluğumdan buyana içimdeki merakla boğuşmakta, merak ettiğim herşeyi araştırmakla ve yaşamakla meşgulüm :)

Add comment

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…