Varoluş Dergisi

REİKİ GRANDMASTER/TEACHER ENGİN ERARSLAN İLE RÖPORTAJ

Varoluş  Dergisi’nde Ocak 2019’dan itibaren yazarlarımız ve konusunun uzmanları ile röportajlarımız olacak. İlk röportajımız, 8.Işık aşama Grand Master /Teacher Engin Erarslan ile röportajımızı okumanızı tavsiye ederiz. Zevkli Okumalar.

 

Engin Bey Merhaba. Öncelikle sizi tanımak isteriz. Birçok alanda danışmanlık yaptığınızı okumuştum. Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Esra Hanım merhaba. Antalya’da yaşıyorum. Ben Jeofizik Yüksek Mühendisiyim. Mühendis olmamdan dolayı realist ve sağ beyin yapım her zaman aktif oldu. Her şeyi  ispatlayarak hayatıma alıyor olmamda oldukça yorucu tabi ki.  Mühendis kimliğimin yanı sıra 2002 yılından bu yana 30’dan fazla eğitimden,  50’den fazla sertifika aldığım Alternatif Tıp Teknikleri ile de uzun süredir ilgileniyorum. Reiki ile uygulayıcı olarak başladığım bu sürece, 2012 yılından bu yana Reiki’nin yanı sıra Bioenerji ve Transterapi Teknikleri’nin de eğitimciliğini yapıyorum. Misyonumun, şifa uygulayıcısı ve eğitimcisi olmak isteyenleri eğitmek olduğunu keşfettiğimden bu yana yaşam benim için daha farklı gelişiyor.

1995 yılından beridir yazmış olduğum yaşamsal, ruhani, derleme yazılarımı 6 kitaplık bir seri haline getirdim ve 2 kitabım şuanda kitapseverlerle buluştu. 3.kitabımın hazırlıkları süratle ilerliyor ve 2019 yılının ilk aylarında piyasada olmasını planlıyoruz.

Reiki ile nasıl tanıştınız, nasıl süreçlerden geçtiniz?

Reiki ile 2006 yılında üniversiteden bir arkadaşımın bana yolda karşılaştığım bir gün,  bahsetmesi ile öğrendim; fakat o gün açıkçası uyumlanmayı reddettim. Çünkü çevrem mimar, mühendis gibi realist kişilerle doluydu ve ‘Ben bunu onlara anlatamam’ diyerek geri çevirdim. Her karşılaşışımızda bahsi geçiyordu Reiki’nin. 2009 yılında yine karşılaştığımızda arkadaşımla, dişim ağrıyor ve dişçiye gitmemek için direniyordum. ‘Reiki, diş ağrımı geçirir mi? Dişçi korku mu yenebilir miyim?’ diye sormak geldi içinden. O da neredeyse bağırarak; ‘Evet’ dedi. Ne kaybederim ki diyerek o gün ben Reiki’ye uyumlandım. İlk arınma sürecimin 10.gününe geldiğimde ben dişçi koltuğundaydım enteresan bir şekilde.  Daha sonraki aşamaları ben talep ettim kendisinden. 3A uyumlamamı aldığımdan 3 ay sonra arkadaşım Antalya’dan ayrıldı.

Reiki’de Master değiştirince baştan uyumlanma durumunu gözeterek başka bir Master’dan 1., 2. ve 3A aşamalarını tekrar uyumlandım. 2.Masterımla irtibatım çok iletişimsel olmadığı için yaşamıma Bir diğer masterım girdi beni yine baştan uyumlayarak 3B Master/Teacher’lık aşamasını verdi.

Bu süreç, 2009 ile 2013 yılları arası idi ve 4 yıl sürdü. 2013’ün Nisan’ında 3B Master Teacher olarak uyumlamalara başladım. 2014’ün Temmuz’unda Reiki ışık aşamalarından 5-6’ya uyumlanarak GrandMaster, 2016’ının Kasım ayında ise 7 ve 8.aşamalarına uyumlanarak GrandMaster Teacher unvanımı aldım. İlk uyumlamaya başladığımdan bu yana 2500’ü aşkın uyumlama gerçekleştirmenin büyük mutluluğunu yaşıyorum.

Çok merak edilen konulardan biri de Reiki aşamaları. Aşamalar konusunda bizi biraz bilgilendirebilir misiniz?

İlk Reiki’ye uyumlanan kişi, bu soft, relax ve dingin enerji ile karşılaşmanın hazzını yüksek seviyede yaşar. Özellikle uyumlanma sonrası arınma süreçleri ve arınma sonrası yaşama karşı bakış açısındaki değişimler, olaylara yaklaşma ve acı-keder-elem gibi olayları atlatma potansiyelinde büyük hızlanmalar başlar. Reiki, bedendeki çakraları ve çakraları birbirine bağlayan nadi kanallarındaki duygusal enerji yüklerini ve blokajlarını temizler. Bu blokajlardan kaynaklı organlarda ve bedende ortaya çıkmış ya da çıkma potansiyeli olan semptomların ortadan kaldırılmasında büyük şifa kaynağıdır.

Reiki-1, Reiki süreçlerinin zeminini oluşturur ve ilk uyumlama ile ciddi bir arınma gerçekleşir. Bedenden akan ki enerjisinin potansiyeli ve düzeyi artar, organların enerji düzeyleri yükselir ve kişinin topraklanması ve dünya ile bağlantısal enerjisi kuvvetlenir.

Reiki-2 ile semboller devreye girer ve sembollerden 1.sembol ile daha fazla enerjinin kullanılmasının önü açılır. Duygusal ve zihinsel problemler için kullanılan 2.sembol ve uzağa enerji gönderme sembolü olan 3.sembol ile artık mental ve eterik ortamdan da enerji gönderimi yapılabilir.

Reiki-3A aşamasındaki 4.sembol altın bir anahtardır ve diğer sembollerinde gücünü arttırır. Master ünvanı verilir. 3A aşamasında ve 3B Master-Eğitmen olmak isteyenler için aslında hazırlık aşaması da denebilir.

Reiki 3B Master Eğitmen aşaması ile, uyumlama gerçekleştirebilir. Bu aşamada sembol yoktur ama önemi büyüktür. Reiki  Master’ı olan bir kişi danışanı için önem arz eder ve onu doğru yönlendirebilen bir ‘Yaşam Koçu’ olmuştur artık.

Antalya’da yaşadığınızı söylediniz. Antalya’da spritüel ve alternatif tıp konularına ilgi nasıl? Genel durumu, Antalya ve ülkemiz açısından siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Antalya’da olduğum süre boyunca alternatif tıp teknikleri eğitimleri ve spritüel bilgilendirme seminerleri hep yapıldı. Bu konularla ilgili çok fazla bilgi kirliliği de var tabi ki. Bu bilgi kirliliğini ancak konuya hakim ve tecrübeli kişilerden alabileceğimiz fikirlerle aşabileceğimizi düşündüm ve hem Türkiye’de hem de dünyada konusunda uzman kişilerden hem seminerlere katıldım hem de eğitimler aldım.

Reiki Eğitimlerimi 17.Işık Grand Master Teacher İsmail Bülbül’den alarak devam ettim. Bio enerji Eğitimlerimi Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan’dan Akademi ve Enstitülerden bir çoğu  Prof.Dr. düzeyindeki uzmanlardan almayı tercih ettim. Trans ve Parapsikoloji eğitimlerimi Rusya’dan enstitüden aldım. Özellikle Fransızca ve Rusça Spritüel ve Parapsikoloji kitaplarını çevirdim. Uzun zamanlarımı aldı ama bir çok derlemeden çok daha doğru bilgiler verdi bana.

Almış olduğum bu eğitimlerimi Antalya’da vermeye başladım. Ayrıca, Burdur, Isparta, Denizli, Bodrum, Ankara, İzmir, Bursa ve İstanbul gibi şehirlerde oluşan sınıflarla zevkle paylaştım. Son dönemde Otel Tanıtım Etkinlikleri ile Bio Manyetizma ve Trans terapi Tekniklerinin tanıtımını gerçekleştiriyor ve enerji meraklıları ile bir araya gelerek harika zamanlar geçiriyoruz.

 

 

Eksik Reiki Uyumlaması durumları çok yaşanıyor. Sizin bu konu hakkında bizimle paylaşmak istedikleriniz var mıdır?

İlk 2 Masterım’ın uyumlamalarını uyumlama esnasında gözlerim kapalı olduğu için görmedim. 3. ve 4.Masterımdan aldığım bilgiler doğrultusunda, ruhani bağlantı ve ayak altından dünyevi bağlantının yapılması gerekliliğini öğrendim ve öğrencilerime de bunun önemini ön plana çıkararak verdim.

Piyasada eksik ve yanlış uyumlamalar yapıldığını duyuyoruz. Eksik ve yanlış uyumlama kişilerde ruhsal duygusal ve zihinsel problemler verdiğini görüyoruz. Bu problemlere sahip kişilerde Uyumlama öncesi, Bilinçaltı Temizliği ve Tekrar Kodlama yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Başka masterlardan uyumlanıp gelen bir çok kişinin, dünyevi bağlantısının – köklenmesinin yapılmadığını görüyoruz. Bu kişilerin uyumlamalarını yeniliyoruz. Uyumlama önemli bir konu olduğunu, 4 farklı masterdan uyumlandıktan sonra daha çok idrak ettim.

Herkesin aşina olduğu bir konu çakralar ve aura konusu. Birçok yazı ve bilgi var bu konuyla ilgili. Okurlarımızı aydınlatmak isteriz. Çakra ve aura nedir? Biraz bahsedebilir misiniz?

Bedenimizdeki enerji merkezlerine Çakra diyoruz. 7  ya da 9 tane ana çakra olduğu söylene gelmiştir. Kök, Sakral, Mide, Kalp, Boğaz, 3.göz ve Tepe olmak üzere 7 ana çakranın yan ısıra Dalak çakrasının olduğu, hatta 3.göz çakrasının yanı sıra Ajna Çakrasının da 3.göz çakrasının yanında yer aldığı kabul edilmektedir. Bu çakraların yanı sıra 200’den fazla da küçük çakra olduğu bilinmektedir. Bu çakraları bağlayan kanallara Nadi Kanalı ya da Meridyen olarak da adlandırılır. Çakralar birbirine bağlı ve ayağımızın altındaki Refleksoloji Noktalarına kadar ulaşmaktadırlar.

Aura ise, fiziksel bedenimizin dışında, bedenimizi dış enerjilere karşı koruyan bir kapsül diyebiliriz. Doğumumuzla hatta anne karnında cenin halindeyken bile olduğu söylenir. Aura 7 kattır ve her kat arasında enerjiler mevcuttur. Eğer ki, aura yırtılır ya da delinirse dışarıdan gelen negatif enerji bedenimize ulaşır ve bedenimizi etkilemeye başlar. Bu enerjiler korku, kaygı, endişe, ilenç, bela, nazar gibi enerjilerdir.

Yaptığınız şifa seansları birebir mi toplu mu yapılıyor? Sizce hangisi daha uygundur?

BioManyetizma, BioManyetik Trans ile Bilinçaltı Temizliği ve Tekrar Kodlama Terapileri yapıyorum. Seansları birebir alıyorum ve kişiye özel ilerliyorum. Her bir danışanım için dosya açıyorum ve kendisine yapılan tüm terapiler ilgili notlar alıyorum. Süreci takip etmek benim için önemli.

Ayrıca konaklamalı ya da kahvaltı etkinliklerimizde Reiki canlarla ve Bioenerjistlerle bir araya geldiğimizde toplu halde meditasyonlar yaptırıyorum.

Seansların birebir, meditasyonların ise toplu yapılınca daha iyi sonuçlar verdiğine inanıyorum.

Türkiye’de Reiki’nin yeri nedir? Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ülkemizde Alternatif Tıp Teknikleri ile ilgilenen çok terapist var. Bazıları çok ciddi eğitimler, seminerler ve workshoplar alarak kendilerini yetiştiriyorlar. Bu çok memnunluk verici;  fakat bazı terapistler ise kitaptan okudukları ile ya da ruhsal varlıkları kullanarak yada kulaktan dolma bilgilerle terapiler yapıyorlar ya da yapmaya çalışıyorlar.

Reiki’nin ülkemizde İsmail Bülbül hocamızın Türkiye’ye gelişi ile hem değer kazandığını hem de hız aldığını görüyorum. Diğer tekniklerde de hızlı bir yükseliş var. Uluslararası bazlı teknikler tüm dünyayı kasıp kavurmakta. Bazı tekniklerin harika sonuçlar verdiğini görüyoruz fakat bazı teknikler ise hiçbir sonuç vermediği halde halen eğitimleri verilmekte ve insanların umutları suiistimal edilmekte.

Reiki’nin öğrenilmesinin kolay ve hızlı olması, herkesin kendi kendisinin terapisti olabileceğini, süreç ilerledikçe başkalarına da ciddi sonuçlar alabileceği şifacılar durumuna gelebileceğini görüyoruz. Reiki’ye vereceğimiz önem ve doğru bilgilendirmeler, doğru uyumlamalar, daha iyi sonuçlar alacak Reiki canların yetişmesini sağlayacak.

 

Alternatif Tıp Teknikleri’nin dünyadaki kullanımı ne durumda? Ülkemiz Dünyadaki kullanım oranına göre hangi seviyede size göre?

Esra Hanım, harika bir soru bu. Alternatif Tıp Teknikleri’nin babası diyebileceğimiz Bioenerji yönteminin 18.000 yıllık bir geçmişinin olduğunu biliyoruz. Çok eski uygarlıklarda bile bioenerji hareketlerine benzer çalışmalar yapıldığını, kişilerde olan revizyonların günümüzdeki revizyonlarla çok paralel olduğunu görüyoruz. Örneğin; Fransız Louvre Müzesi’nde yer alan özel bölmede, ‘Dokunarak ya da dokunmayarak şifalar verdik.’ kelimesinin olduğu taş tablet ve dokunarak yapılan şifa tekniğinin resmedildiği papirus sergilenmekte. 1800’lü yıllarda iç hastalıkları uzmanı olan Dr.Mesmer tarafından ortaya tekrar çıkarılarak hareket mekanizması kazanan Bioenerjinin, günümüze kadar gelen bilgilerle değerinin artarak ilerlediğini görüyoruz.
Dünyaya baktığımızda, Rusya, Azerbaycan ve Ukrayna Alternatif Tıp Tekniklerinin kullanılmasında öncü ülkeler. Akademi ve enstitü kuran doktorlar, hem araştırma yapıyorlar hem de eğitimlerini vererek çok ciddi terapistler yetiştiriyorlar. Özellikle Rusya St. Pistburg Bioenerji ve Parapsikoloji Akademisi, çok fazla çalışma yapıyor ve 126 semptom üzerinde çok ciddi alınan sonuçları var. Fransa, Kanada ve Çin’de de Alternatif Tıp Teknikleri ile ilgili yapılan çalışmaların hız kazandığını görüyoruz son dönemde.
ABD’de bulunan Dr.Mehmet Öz, hem kitabında hem de kliniğinde bioenerjiyi kullandığını bir çok röportajında belirtiyor. ABD hastanelerinde yaklaşık 30.000, Avrupa Hastanelerinde 17.000, sadece İngiltere’de 8.000 bioenerjistin diğer branş hekimleri ile çalıştığını, ameliyatlara hasta başında bulunduklarını yazmış. Bu çok güzel bir veri ve dünyada Alternatif Tıp Tekniklerinin artık hastanelerde kullanıldığını görebiliyoruz.
Ülkemizde halen varlıklarla şifanın yapıldığını, hurafelerle terapilerin uygulandığını sıklıkla duyuyoruz. Büyü bozma, cin çıkarma gibi çalışmaların özellikle bioenerji ile yaptığını söyleyen kişiler, sistemin hızlanmasını engellemekte. Terapist olmaktan çekinen ve korkan birçok kişi bu hurafelerden dolayı geri durmaktalar. Böyle bir şey yok. Kendinizin ya da bir başkasının bedensel ve aurasal enerjisini yükseltmeyi öğrendiğinizde, dıştan gelen hiçbir etkinin tesir edemeyeceğini bilmek gerekiyor. Amacımız, artık çok basit teknikler haline gelen ve çok ciddi sonuçlar veren Alternatif Tıp Teknikleri’ni kullanan kişi sayısını arttırarak en azından kendi kendilerine şifalar yapabilecek noktaya getirmek, uzman olarak ilerlemek isteyip başkalarına da şifalar yapmak isteyenleri doğru yönlendirmek ve doğru eğitimler vermek.

‘’Kişisel Değişimle Makro Oluşuma Doğru’’ , ‘’ Savaşçılar Yaraları İle Gurur Duyarlar’’ kitaplarınız olduğunu biliyorum. Kitap yazmaya nasıl karar verdiniz? Süreçler nasıldı? Şu an yazdığınız üzerinde çalıştığınız bir kitap var mı?

‘Kişisel Değişimle Makro Oluşuma Doğru’ kitabım 6 kitaplık serimin ilk basılan kitabı. ‘Bir kitabım olsun’ hayalimi gerçekleştirdiğim ilk girişim. 95’li yıllardan bu yana yazdığım bir çok bilgi notumu bu kitapta bir araya getirdim. Ardından ‘Savaşçılar Yaraları İle Gurur Duyarlar’ geldi. Bu kitapta daha çok terapilerden aldığım sonuçları genele yayan sözcük ve tümcelere döndürerek yayınladım. İlk kitaba göre daha farklı bir konsepti var Savaşçıların. Her birimizin aslında birer Savaşçı olduğumuzu, yaralarımızın olduğunu ama bu yaralardan sürekli kaçtığımızı, kaçtıkça da aslında problemlerle karşılaştığımızı anlatıyor.
3.kitabım ‘Ne ZamAN İnsAN Olacaksın?’ 2019 yılında basımı gerçekleşip kitapseverlerle buluşmayı hedefliyoruz. 4.kitap ‘Gayp Kapısı’’nın yazımı da tamamlandı. Basım hedefi 2020’nin sonları. 5.kitap ‘Elinde Ne Var ki? HİÇ’ten bAŞKa!’nın yazımı devam etmekte. Serinin son ve 6.kitap ise zihinde duruyor; ‘Son Adım’…

Sizin eklemek veya bahsetmek istediğiniz bir konu var mıdır? Yakın zamanlı projeleriniz hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz? Okurlarımız size nasıl ulaşabilirler?

2019 yılı içinde Ankara, İstanbul, Mersin, Denizli ve Konya Otel Tanıtım Etkinlikleri ile Alternatif Tıp Tekniklerini merak eden ve doğru kaynaktan bilgi ve eğitim almak isteyen Terapist adayları ile bir araya geleceğimiz çalışmalarımızı hazırladık. İngiltere ve Almanya’dan eğitim taleplerimiz çoğaldı, yurtdışından gelip eğitim alan terapistlerimizin çağrıları ile 2019 yılında yurtdışı eğitimlerimizi yapacağız.
Haziran’da Kelebekler Vadisi’nde Terapiler ve mini eğitimler, Ağustos’da Olimpos’ta Reiki Arınma Kampı, Ekim’de Mistik Hindistan Aralık ayında da Mistik Mısır etkinliklerimizi hazırladık. Antalya’da 2 haftada bir ‘Spritüel Film İzleme Günleri’, ayda bir ‘Konusunda Uzman Doktor, Terapist, Diyetisyen, Psikolog, Astrolog, Spritüel Yazarlarla ücretsiz seminerler yapıyoruz.
Yine konusunda uzman Alternatif Tıp Teknikleri Uzmanlarından Eğitimler düzenliyoruz. Mayıs ayında 3 gün sürecek Antalya’da yapmayı planladığımız, dünyada ve ülkemizdeki Mistik Üstatları bir araya getireceğimiz ‘1.Uluslararası Mistizm Festivali’ni hazırlanıyoruz.
Reiki, BioManyetizma, Transterapi, Nefes, SCIO, Detoks eğitim ve terapilerini almak isteyen Terapist adayları bize 0242 31 625 76, 0530 78 625 76 ve 0530 96 625 76 telefonlarımızdan bize ulaşabilirler.
Bu imkanı bana verdiğiniz için müteşekkirim. Teşekkür ediyorum…

Röportaj: Esra Yılmaz, Ocak 2019

 

Engin Erarslan

Reiki 8.Işık Grandmaster / Teacher

Biomanyetizma® Uzman Eğitimci

Transterapi Uzman Eğitimci

2009 yılından bu yana uyumlanmış olduğum Reiki-Ruhsal Bilgelik Rehberliğinde Yaşam Gücü Enerjisini hayatımın hemen hemen tüm aşamalarında kullanmaktayım.

2013-Mart 3B Master-Teacher, 2014 Ağustos 5 ve 6.Işık Aşamalarına uyumlanarak Grandmaster, 2016 Kasım 7 ve 8.Işık aşamalarına uyumlanarak Grandmaster/Teacher olarak Reiki Enerjisinin daha fazla kitleye ulaşmasını arzu etmemden dolayı profesyonel olarak öğretme ve uyumlama çalışmalarını sürdürmekteyim.

BİOENERJİ+MANYETİZMA (BİOMANYETİZMA®) – EĞİTİMCİ VE TERAPİST

2012 yılından bu yana almış olduğum bioenerji tekniklerinin uygulayıcılığının yanısıra Azerbaycan Biznes Enstitüsü’nden almış olduğum 240 saatlik Bioenerji ve Parapsikoloji eğitimimden sonra Bioenerji tekniğinin eğitimlerini vermeye başladım. İnsan Manyetizması üzerine yapmış olduğum çalışmalarla birleştirerek yeni bir teknik olan Biomanyetizma tekniğinin ilk uygulayıcısı ve Eğitimcisiyim.

TRANSTERAPİ – EĞİTİMCİ VE TERAPİST

2011 yılında almış olduğum Klinik ve Derin Hipnoz eğitimle birlikte Ruhsal Trans yöntemini kullanmaya başladım. Biomanyetizma tekniği ile de birleştirerek, ‘Biomanyetik Trans’ seansları yapıyor ve terapist yetiştiriyorum.

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ VE KODLAMA

Reiki 8.Aşama ile verilen bir yeti olarak, ruhani bilinçaltı temizliği ve kodlama yönteminin uygulayılığını yapıyorum.

Add comment

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…