Varoluş Dergisi

Başarılı mısınız? Başarısız mı?

“Hayatta herşey insanlar içindir” diye klasik bir cümle ile başlamak istiyorum. Bence de gayet doğru bir cümledir kendisi…

Sizi çok kıran, üzen, bunalım yaratan olaylarla karşılaşabilirsiniz. Birçok insan gibi bu duyguları yaşayabilirsiniz. Ama bir abla nasihatı vermem gerekirse sizlere, başınıza gelenlere üzülmekle, kendinize acımakla vakit kaybetmeyin. Zaten amaç sizi üzmek, umudumuzu kırmak, sizi yıldırmak ve cesaretinizi kırmaktı. Tüm bunları yaşamanız için karşılaştığınız figürleri alın çöpe atın. Tamamıyla doğru dürüst davranışlarınız sizi sonunda çok büyük mutluluklarla buluşturacaktır; sadece buna inanın. Sabırlı olun çünkü her davranışın, her kelimenin evrende kesinlikle bir karşılığı olacaktır.

Başarıyı herkes kendince tanımlayabilir. Bir sürü tanımı olabilir. Bana soracak olursanız başarı, vicdanınızın temiz ve huzurlu olması, umudunuzu kaybetmemeniz, hayatta istediğiniz hiçbir konuda pes etmemenizle ölçülür. Bir ekleme daha yapmak gerekirse başarının ırkla, cinsiyetle, şeklinizle hiçbir ilgisi yoktur. Başarıya ulaşmak için içinizdeki nuru kirletmeden Onu dinleyin, cesaretle Onu takip edin…

Sevgiyle dolu geçen yıllarınız olsun dedikten sonra başarı içeren ve ailenizle izleyebileceğiniz, benim çok beğendim film önerilerinde bulunmak istiyorum:

1- Ekim Düşü (Oktober Sky): Çevresinde umudu olmayan insanlar arasına, madencilikle geçinen yoksul bir aileye doğan çocuğun nasıl Nasa’ya mühendis olduğunu ve bu süreçte gerçekleşen olayları anlatan gerçek yaşam öyküsünü konu alan bir filmdir. Herkese hatırlatacak veya öğretecek birçok duygu ve kelime içerdiği için bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

2- Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness): Gerçek bir yaşam öyküsü ve başarı hikayesidir bu film de. Evli ve bir çocuk sahibi olan adamın ailesini geçindirmek için yaşadığı zorluklarla mücadelesini anlatır.

3- Gizli Sayılar (Hidden Figures): Bu film de Afrika kökenli Amerikalı üç kadının Nasa’da yaşadıkları olayları ve sonunda yakaladıkları başarıyı anlatıyor. Gerçek hayattan alınan konusu ile her ırk ve toplumdan öncelikle kadınlara ve tüm insanlara umut ve cesaret veren bu filmi de izlemenizi öneririm.

Harika Ertuğrul

9.5.1978 Adana doğumluyum. Hayatımın 30 senesi istanbulda geçti. İTÜ Fizik Mühendisliği ve ardından Marmara Üniversitesi fizik öğretmenliği tezsiz yüksek lisansını tamamladım . Bir süre dershanelerde öğretmen olarak sonra da özel okullarda öğretmen olarak 10 yıl çalıştım. Evliyim 3 yaşında bir kızım var ve zamanımın büyük kısmını kızımla geçirmekteyim. Reiki masterıyım ve tüm spirituel konularla ilgiliyim. Çocukluğumdan buyana içimdeki merakla boğuşmakta, merak ettiğim herşeyi araştırmakla ve yaşamakla meşgulüm :)

Add comment

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…